ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୁଣିଲେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିପାରେ ଆମ ଦେଶରେ ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେବ । ଭାରତର ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିବା ରାୟପୁର ଗାଁରେ ରହିଛି ଏଭଳି ପ୍ରଥା । ଏହି ଗାଁକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ଭାବେ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଗାଁର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ଥିବା ପଥରଖଣ୍ଡ ଉପରେ ଆପଣ ନିଜ ନାଁ, ଘର ଠିକଣା ଏବଂ ତାରିଖ ଲେଖି ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଏଠାରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ପ୍ରତୋକ ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏକ ପଥର ଖଣ୍ଡରେ ଗାଁର ନାଁ ଲେଖା ଯାଇଥାଏ ।  କିନ୍ତୁ ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ ନିୟମକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏଠାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି । ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରବାସୀ ଏହି ଗାଁକୁ ଆସିବା ସମୟରେ ଶିଳାଖଣ୍ଡରେ ନିଜ ନାଁ ସହିତ ଠିକଣା ଏବଂ ତାରିଖ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରି ଯିବାକୁ ପଡିବାର ନିୟମ ରହିଛି । ଏହାସହିତ ଗାଁକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଶିଳାଖଣ୍ଡରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ପଡିବ । ଗ୍ରାମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଯାଇ ଏଭଳି ନିୟମ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗତ ୫ ରୁ ୬ଦିନ ତଳେ ରାୟପୁର ଠାରେ ଆଦିବାସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବୈଠକରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଏହି ନିୟମ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ନେତାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଗୁ ହୋଇ ନାହିଁ ।