ଭିଭିଆଇପି ସିଟରେ ବସିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଇଜ୍ଜତ ଦେବାରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନି ବିଜେପି! କଂଗ୍ରେସକୁ ଇତିହାସର ପାଠ ପଢାଇଲା ବିଜେପି

0

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଭିଭିଆଇପି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ବସିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ଏହି ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏଭଳି କହି କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବିଜେପି । ଗତକାଲି ଗରତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଭିଭିଆଇପିଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଥିବା ସ୍ଥାନର ୬ଷ୍ଠ ଧାଡିରେ ବସିବା ପାଇଁ ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଚତୁର୍ଥ ଧାଡିରେ ବସିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ୬ଷ୍ଠ ଧାଡିରେ ବସିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଧାଡି ବଦଳରେ ୬ଷ୍ଠ ଧାଡିରେ ବସିଥିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି । ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପି ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲା । ବିଜେପି ଏଭଳି କରି ହୀନ ରାଜନୀତି କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲା କଂଗ୍ରେସ । ତେବେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି ବିଜେପି ।

R1ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଭିଭିଆଇପି ସିଟରେ ବସିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କୁ ଭିଭିଆଇପି ସିଟରେ ବସିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଏହିପରି କରି ବିଜେପି ରାହୁଲଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛି । ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ନିୟମ ଓ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ରାହୁଲଙ୍କୁ ୬ଷ୍ଠ ଧାଡିରେ ବସିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ବିଜେପି ଦଳର ସଂସ୍କୃତିରେ ରହିଛି । ଏହାସହ କଂଗ୍ରେସକୁ ପୂର୍ବ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ମନେପକାଇ ଦେଇଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ୟୁପିଏ ସରକାର ସମୟରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଭିଭିଆଇପି ପାଇଁ ଥିବା ସିଟରେ ମଧ୍ୟ ବସିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲା । ତେଣୁ ବିଜେପି ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଥରେ ଇତିହାସ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି ।

Comments are closed.