ଲାଲଗଡରେ ବଢୁଛି ଲାଲବାହିନୀର ଅତ୍ୟାଚାର । ମୋବାଇଲ ଧରିଲେ ମାଡ, ବଜାରକୁ ଆସିଲେ ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଦିଆଯାଉଛି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା । ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡିଲେ ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ।

595

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଲାଲଗଡରେ ବଢୁଛି ଲାଲବାହିନୀର ଅତ୍ୟାଚାର । ସମାନ୍ତରାଳ ଶାସନ ଭିତରେ ବଳି ପଡୁଛନ୍ତି ନିରୀହ ଲୋକେ । ମାଓବାଦୀଙ୍କ ନାଲିଆଖିରେ ଅସହ୍ୟ ଜୀବନ । ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ । ନକ୍ସଲ କବଳରୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ଆଶାରେ ଭିଟାମାଟି ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ମାଓ ଇଲାକାର ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର । ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଅନ୍ୟତ୍ର ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଳସୀ ଏବଂ କେରମେଟି ଗାଁର ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ।

ମୋବାଇଲ ଧରିଲେ ମାଡ । ବଜାର ଆସିଲେ ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ଭାବେ ସନ୍ଦେହ କରି ମାଡ । ପେଟ ପାଇଁ ମୁଲ ଲାଗିବାକୁ ଗଲେ ବି ଛାଡୁନାହାନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ବଜାରକୁ ଯାଇ ପୁଲିସକୁ ତଥ୍ୟ ଦେଉଥିବା କହି ମାଡ ମାରୁଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ସବୁ ଦିନ ମରି ମରି ବଂଚିବା ଅପେକ୍ଷା ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ନିଜ ଭିଟାମାଟି ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ୬ ପରିବାର । ମାଓ ଇଲାକାରେ ଜୀବନ ଜିଇଁବାକୁ ହେଲେ କେତେ ଯେ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ହୁଏ ତାହା ଏହି ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରଠାରୁ କିଏ ବା ଅଧିକ ଜାଣିବ ।

ଗାଁରେ ରହୁଥିଲେ । ହେଲେ, ପରିବାର ପାଇଁ ନୁହେଁ । କୁଲି କରି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣୁଥିବା ଦାନାରୁ ଅଧା ନେଇଯାଆନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ପରିବାର ପଛେ ଉପାସ ରୁହନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଚାଉଳ ଓ ପନିପରିବା ନେବେ ନକ୍ସଲ । ନଦେଲେ ବଢିବ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏମିତି ଜୀବନ ଜିଇଁବା କଷ୍ଟକର ହେବାରୁ ଗାଁ ଛାଡିଛନ୍ତି ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଳସୀ ଏବଂ କେରମେଟି ଗାଁର ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର । ଗାଁ ଛାଡି ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ମାଥିଲି ସଦର ନିକଟ ଗାଙ୍ଗରାଜଗୁମ୍ମା ଜଙ୍ଗଲ ପାଖ ଚାଷ ଜମିରେ୍ କୁଡିଆ କରି ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ଏମାନେ । କିନ୍ତୁ ନାଁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଅଛି ନା ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାଷଜମି । ମାଓଗଡ ଛାଡିବା ପରେ ଏଭଳି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି ୬ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର । ତେବେ ନକ୍ସଲ ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡିଥିବା ପରିବାରଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ସହ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମାଥିଲି ବିଡିଓ ।

ଲାଲବାହିନୀର ନାଲି ଆଖିରୁ ବର୍ତିବା ପାଇଁ ତୁଳସୀ ଓ କେରମେଟି ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ଗାଁ ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ନକ୍ସଲଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ଅତିଷ୍ଠ ଲୋକେ କେତେ ଦିନ ଏହିଭଳି ଗାଁ ଛାଡିବେ? ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଯେ ସେମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ, ଏହି ଗ୍ୟାରେଂଟି କିଏ ଦେବ? ଭିଟାମାଟି ଛାଡୁଥିବା ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଶାସନର ନୁହେଁ କି?

Comments are closed.