ବିମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଏଣିକି ଶସ୍ତାରେ ହେବ ବିଦେଶଯାତ୍ରା, ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା

2

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଡାଣ ଯୋଜନାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରାର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ଥିବା ବେଳେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ । ଏନେଇ ସରକାର ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଖୁବଶୀଘ୍ର କିଛି ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ରୁଟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ବିମାନଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ନୂଆ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ରୁଟର ଚୟନ କରିପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆସୁଥିବା ବିମାନ ରୁଟ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଫାଇଦା ମିଳିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ୨୦ କୋଟି ବିମାନ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟଟି ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ କରାଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଏହା ଉପରେ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ । ଏହା ଉପରେ ସରକାର ଏକ ବୈଠକ କରି ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାର କନେକ୍ଟିଭିଟି ଫଣ୍ଡ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବେ ।

ଏହି ଫଣ୍ଡ୍ ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ସହଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ଏବଂ ବିମାନ ଭଡା କମ କରିବେ । ଉଡାଣ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶସ୍ତାରେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ଅଗାମୀ ଡିସେମ୍ବର କିମ୍ବା ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

Comments are closed.