ଆପଣଙ୍କ କାର ଚେପା ହୋଇଯାଇଛି କି? ତେବେ ଘରେ ବସି ମାଗଣାରେ ଠିକ୍ କରିପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା

2

ଯଦି ଆପଣ କାର ଚଲାଉଛନ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜଣାଥିବ କି କାରର ମେଂଟେନାନ୍ସ ବାବଦକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅଧା ଭାଗ ତ କେବଳ କାରର ଡେଂଟ ତଥା ଚେପାକୁ ଠିକ୍ କରିବାରେ ହିଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ କାର ସାଧାରଣତଃ ମେଂଟାଲ ସିଟରୁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଆଘାତ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଚେପା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଆଉ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରିବାକୁ କୌଣସି ମେକାନିକ ନିକଟକୁ ଯାଆନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆଳରେ ମୋଟା ରକମର ଟଙ୍କା ଛାଣିନେଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବି ଏଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବନି । କାହିଁକି ନା ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ତରିକା ସଂପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଘରେ ବସି ହିଁ ନିଜର ଗାଡିକୁ ଠିକ୍ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ପାଣି ନେବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଆପଣ ପାଣି ଗରମ କରିବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି ଯେମିତି ହିଁ ପାଣି ଫୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଚୂଲାରୁ କାଢିଦେବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାସ୍ ଏହି ଗରମ ପାଣିକୁ ନେଇ ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏବେ ଆପଣଙ୍କର କାରର ଚେପା ହୋଇଯାଇଥିବା ଭାଗକୁ ଏହି ପାଣିରେ ପକାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତାକୁ କିଛି ମସୟ ଯାଏଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ହାତରେ ହିଁ ଏହି ଚେପା ଅଂଶକୁ ପଛପଟରୁ ବାଡେଇବାକୁ ହେବ କିମ୍ବା ବାହାର ପଟକୁ ଟାଣିବାକୁ ହେବ । ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚେପା ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନଟି ତୁରନ୍ତ ହିଁ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ । ଏହାପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ପଲିସ କରି ନୂଆ ଲୁକ୍ ଦେଇପାରିବେ ।

Comments are closed.