ପୃଥିବୀରେ କେତେ ସୁନା ଅଛି  ?  କେଉଁ ଦେଶ ପାଖରେ ରହିଛି ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସୁନା ?

327

ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ କେତେ ସୁନା ଅଛି ? ଆମେ କେତେ ସୁନା ଖୋଳି ବାହାର କରି ପାରିଛୁ  ଏବଂ ଆଉ କେତେ ମାଟି ତଳେ ରହିଛି ? ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ ।

ସୁନାକୁ ଆଜି ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ  ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଅଛି । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିର ସଂତୁଳନ ରଖିବା ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ଲେଣଦେଣ କରିଥାନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ମାଟିତଳୁ ସୁନା ଖୋଳି ବାହାର କରିବା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି ।  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୃଥିବୀରେ କେତେ ସୁନା ଅଛି ? ଆମେ କେତେ ସୁନା ଖୋଳି ବାହାର କରିଛୁ  ଏବଂ କେତେ ମାଟି ତଳେ ରହିଯାଇଛି ?  ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେଉଁ ଦେଶ ପାଖରେ ବିଶ୍ବର (ବୃହତ୍ତମ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଥିବା ଦେଶ) ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ଅଛି ? ଏସବୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, କେଉଁ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ଅଛି ଜାଣିବା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ଫୋର୍ବସ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱ ଗୋଲ୍ଡ କାଉନସିଲ୍ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୩ ର ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଆମେରିକାର ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ରହିଛି। ଏହି ଦେଶରେ ୮୧୩୩.୪୬  ଟନ୍ ସୁନାର ଭଣ୍ଡାର ଅଛି । ଏହା ପରେ ଜର୍ମାନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଯିଏ ୩୩୫୨.୬୫ ଟନ୍ ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛି ଏବଂ ଇଟାଲୀ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଯାହା ପାଖରେ ୨୪୫୧.୮୪ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି । ଭାରତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆମ ପାଖରେ ୮୦୩. ୫୮ ଟନ୍ ସୁନା ସଂରକ୍ଷିତ ଅଛି ।

ପୃଥିବୀରେ କେତେ ସୁନା ଅଛି ?

୨୦୨୦ ର ବିବିସି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଟନ୍ ସୁନା ସନରଂକ୍ଷିତ ହେଇ ଅଛି । ଯାହାକୁ  ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖନନ କରି ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେ ସୁନା ଖନନ କରାଯାଇଛି ? ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖଣି ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୧,୯୦,୦୦୦ ଟନ୍ ସୁନା ବାହାର କରାଯାଇଛି। ଏହା କେବଳ ଏକ ଖରାପ ଚିତ୍ର ବୋଲି କେହି କେହି କୁହନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁନା ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୱିଟୱାଟର୍ସରାଣ୍ଡ ବେସିନ ଯେଉଁଠାରୁ ବିଶ୍ବର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁନା ଖନନ କରି ବାହାର କରାଯାଇଛି । । ବିବିସି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏକ ସୁନା ଖଣିର ଦେଶ। ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ସୁନା ଖଣି ଆମେରିକାର ନେଭଡାଠାରେ ଅଛି ।

୪ ମିଟର ମୋଟା ସୁନାର ସ୍ତର

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ସେମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ  ପୃଥିବୀର ଗର୍ଭରେ ଏତେ ପରିମାଣର ସୁନା ଅଛି, ଯଦି ଏହାକୁ ବିଛାଯାଏ ଏହା ୪ ମିଟର ମୋଟା ସ୍ତରରେ  ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀର ମୂଳ ଖୋଳିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସମ୍ଭବ। ମଣିଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏତେ ତଳେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନାହିଁ ଯେ ସେ ପୃଥିବୀର ଗର୍ଭର ଅବସ୍ଥା ଜାଣିପାରିବ ।