ଜରୁରୀ ସୂଚନା: ମୋବାଇଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ନମ୍ବର, କୌଣସି ବି ଅଘଟଣ କିମ୍ବା ବିପତି ସମୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ କଲେ ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ସହାୟତା, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି

13

ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ କି, ଏହି ସୁବିଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୋପାଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ । ଏଠାରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବର୍ଷା ଦିନକୁ ଉପୁଜିବାକୁ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଏଭଳି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦିଆଯାଉଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ପ୍ରାକ୍ ମୌସୁସୀ ଜନିତ ବର୍ଷା ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ସେହିପରି ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ପାଣି ଜମିବା, ଘର କିମ୍ବା ବିଲ୍ଡିଂ ଭୁସୁଡିବା , ଘରୁ ସାପ ବାହାରିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥାଏ । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଭୋପାଳ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି କିଛି ଆପତ୍ତକାଳୀନ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର । ଯେଉଁଥିରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଲୋକେ ସହାୟତା ମାଗିପାରିବେ ।

ଭୋପାଳ ନଗର ନିଗମ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବର୍ଷା ସମୟରେ ଫତେହଗଡରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଶିବିର (Disaster Control Room) ସ୍ଥାପନ କରିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ୨୪ ଘଂଟା କାଳ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥାନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଇଲାକା ତଥା ଜୋନରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ଆଂଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୪ ଘଂଟା କାମରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଅଘଟଣ ସମୟରେ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ମିଳିପାରିବ ।

ନଗର ନିଗମ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ

୦୭୫୫-୨୫୪୨୨୨୨,୨୭୦୧୪୦୧,୧୦୧

ସାପ ବାହାରିଲେ ଏହି ନମ୍ବରରେ କରନ୍ତୁ କଲ

୯୪୨୫୬୦୦୬୫୮, ୯୮୨୬୧୧୭୬, ୯୮୨୬୦୩୨୨୩୪

ସ୍ଥାନୀୟ ଜୋନାଲ ଅଧିକାରୀ

୯୪୨୪୪୯୯୯୦୧ରୁ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଧିକାରୀ

୯୪୨୪୪୯୯୬୦୧

ବିଦ୍ୟୁତ୍ କଂପାନୀ କଲ ସେଂଟର

୭୫୫-୨୫୫୧୨୨୨,୧୮୦୦୨୩୩୧୯୨

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ-୧୦୮

ହମିଦିୟା ହସ୍ପିଟାଲ-୦୭୫୫-୪୦୫୦୪୬୪

ଜେପି ହସପିଚାଲ-୦୭୫୫-୨୫୫୧୪୨

ପୁଲିସ କଂଟ୍ରୋଲ ରୁମ-୧୦୦

Comments are closed.