ଯଦି ଆପଣ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ଅଧିକ ରୁଚି ରଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ବି ଖାଦ୍ୟକୁ ମନଇଚ୍ଛା ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବରଟିକୁ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ । କାହିଁକି ନା କିଛି ଜିନିଷକୁ ବିନା କୌଣସି ହିସାବରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ତାକୁ ଆପଣ କଳ୍ପନା ବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଆପଣ ଜାଣି ଥିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଜଣେ ପୁରୁଷର ଶରୀର ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୨୫୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଜିନିଷକୁ ବିନା ହିସାବରେ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ୫ଟି ଜିନିଷ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ସର୍ବଦା ନିଜଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଫଳ ହେବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

୧୦୦ଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ୪୦୩ କ୍ୟାଲୋରୀ

ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ୧୦୦ ଗ୍ରାମର ଖାଦ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୪୦୩ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ବେମାରୀ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ମୋଟାପଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ଲସିରେ ରହିଥାଏ ୨୩୦ କ୍ୟାଲୋରୀ

ଲସି କାହାକୁ ବି ପସନ୍ଦ ନୁହେଁ ହେଲେ ଲସିକୁ ପିଇବା ସମୟରେ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍ ଲସିରେ ୨୩୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପିଇବାଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଲସି ପିଇବାଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ମାଂସ

୧୦୦ ଗ୍ରାମ ମାଂସରେ ରହିଥାଏ ୧୮୭ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲେରୀ । ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ଭଳି ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ରହିବା ସହ ମଧୂମେହ (ଡାଇବେଟିସ) ହେବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଘିଅ

ଘିଅ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ସମସ୍ୟା ତୀବ୍ର ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏଥିସହିତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପ ବି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଘିଅରେ ପାଖାପାଖି ୮୭୬ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।

ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍

ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୂମେହ(ଡାଇବେଟିସ) ହେବାର ଭୟ ରହିଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଶରୀରର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଚକୋଲେଟରେ ୫୯୮ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଅମର ଉଜାଲା

Comments

comments