ଏଣିକି ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ପଡିବ ମହଙ୍ଗା ! ନିୟମ ଉଲଙ୍ଘନକାରୀଙ୍କ ସମେତ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଥାନାକୁ ଡାକିବ ପୋଲିସ ।

8

ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ଆଜିକାଲି ଯୁବ ପିଢିମାନଙ୍କର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇଗଲାଣି । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେଉନାହାଁନ୍ତି । ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ ଅନେକ ଆଇନ କାନୁନ ତିଆରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି କର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଟ୍ରାଫିକ ଆଇନ କାନୁନ ଗୁଡିକୁ ସଂସୋଧନ କରାଯାଇ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅନୁମତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଇନିରେ ପରିଣତ ହେବ । ସଂସୋଧିତ ହୋଇଥିବା ଆଇନି ଗୁଡିକୁ ସିକୃତି ମିଳିନଥିବା ବେଳେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆଇନି ଅନୁଯାଇ ଇନ୍ଦୋରରେ ବାସ କରୁଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ଉଲଙ୍ଘନ କରେ ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଥାନାକୁ ନିଆଯିବ ।

ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ନିୟମ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଟ୍ରାଫିକ ରୁଲ ଭାଙ୍ଗି ଚାଲାଣ କଙ୍କିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ସୁଧାରିନଥାନ୍ତି । ଟ୍ରାଫିକରେ ଚାଲାଣ କାଟିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଳଙ୍ଘନ କରି ନିଜେ ବିପଦରେ ପଡିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପକାଇଥାନ୍ତି ।

ଇନ୍ଦୋରର ଡିଆଇଜି ହରିନାରାୟଣ ଚାରୀ ମିତ୍ରାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗେ ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଥାନାକୁ ଡକାଯିବ । ଏବଂ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଟ୍ରାଫିକ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଓ କାଉଁସିଲଙ୍କ ଜରିଆରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟ୍ରାଫିକ ଭାଙ୍ଗିଲେ କେଉଁ କେଉଁ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତାହା ବୁଝାଇବା ସହିତ ପୂନର୍ବାର ଏପରି ଭୁଲ ନକରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଉଲଙ୍ଘନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯେପରି ପୂନର୍ବାର ଏମିତିି ଭୁଲ ନକରେ ସେନେଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ନାରେ ଶପଥ ନେବାକୁ ପଡିବ । ତେଣୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଏହି ନିୟମର ମୂକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅଟେ ।

Comments are closed.