ଆଜି ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ : ଜାଣନ୍ତୁ କ୍ୟାନସରର କାରଣ ଏବଂ ଏଥିରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାର ଉପାୟ 

161

ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ୪ କୁ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । କ୍ୟାନସରଏକ ବହୁତ ଘାତକ ରୋଗ । ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧିରେ ଧିରେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖକୁ ନେଇଯାଏ । ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଓ ଅସାବଧାନ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏହି ପ୍ରାଣଘାତକ ରୋଗର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇସାରିଛି ଯେ, ଆମର ଖାଦ୍ୟପାନୀୟର ଅଭ୍ୟାସ ଆମକୁ କ୍ୟାନସରରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରେ । ଆସନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସରେ ଜାଣିବା କ୍ୟାନସରର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଓ ଏଥିରୁ ବଂଚିବାର ଉପାୟ ।

କେମିତି ହୁଏ କ୍ୟାନସର : ଶରୀରରେ ୧୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ କୋଷ ଥାଏ । ଆମ ଶରୀରରେ କୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଓ ଖରାପ କୋଷ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । କ୍ୟାନସର ହେଲେ ନାଲି ଓ ଧଳା ରକ୍ତ କୋଷର ସନ୍ତୁଳନ ବିଗିଡିଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା କୋଷର ବୃଦ୍ଧି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ହୋଇଯାଏ । ଯାହା କ୍ୟାନସରର ରୂପ ନେଇଯାଏ । ଜେନେଟିକ୍ସ, ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଓ ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ, ଧୂମପାନ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ୟାନସରର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।

କ୍ୟାନସରରୁ କେମିତି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ?

• ଅନେକ ଥର ମୋଟାପଣର କାରଣ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସରର ଆଶଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇଦେଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

• ନିୟମିତ ଭାବେ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଓ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ରୁହନ୍ତୁ ।

• ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ନିଜ ଭୋଜନରେ ପତ୍ର ଥିବା ପନିପରିବା, ଶାଗକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ।

ଦେଶରେ କ୍ୟାନସର ଏବେ ମହାମାରୀର ରୂପ ନେଇଛି । ଭାରତରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଭାରତରେ ୧୫.୭% ବଢିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ କ୍ୟାନସର ପ୍ରିଭେନସନ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ୧୧.୫ ଲକ୍ଷ କ୍ୟାନସର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

Comments are closed.