ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଉପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରିଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ : କହିଲେ, ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିଲେ ବି ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିବେ

144

ଆଗାମୀ ଫିଲ୍ମ ଗୁମନାମୀକୁ ନେଇ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଅଣନାତି ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବୋଷଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନାର ସାମନା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସିନେମା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀଜିତ୍ ମୁଖାର୍ଜୀ ସିନେମା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇଦେଲେ ବି ସେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବେ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୯୭୦/୮୦ ଦଶକରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଫୈଜାବାଦରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ସନ୍ଥ ଭାବେ ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲେ, ଗୁମନାମୀ ବାବା ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିବା ଲୋକ କହିଛନ୍ତି କି, ସେ କେହି ଅନ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ନେତାଜୀ ବୋଷ ଥିଲେ । ଯାହାଙ୍କ ୧୯୪୫ରେ ଏକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନିଧନ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ ।

ବୋଷଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି, କୌଣସି ଦସ୍ତାବିଜ୍ କିମ୍ବା ଫୋଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରମାଣ ବିନା ଗୁମନାମୀ ବାବାକୁ ନେତାଜୀ କହିବା ଅପରାଧ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅରାଜି ଶ୍ରୀଜିତ୍ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି କି, ମତେ ଚୁପ୍ କରାଇବାର ଧମକ ଦେବାର ଜବାବରେ ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର, “ମୁଁ କହି ଦେଉଛି କି, ନିଜ ଦେଶରେ ରହିବି ଓ ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବି । ଯଦି ଆପଣ ମତେ କୋର୍ଟକୁ ଘୋଷାଡିବେ, ତେବେ ମୁଁ ଅଦାଲତକୁ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଡିଜାଇନର ବିଚାର ମାଗିବି ଏବଂ ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବି ।”

ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳ ନେତା ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବୋଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀଜିତ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଯିଏ ସେଥିରେ ଦାବି କରିଥିଲେ କି, ଗୁମନାମୀ ନାମକ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଓ ଫିଲ୍ମରେ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ବିନା ଟଙ୍କାରେ ଏକାନ୍ତରେ ରହୁଥିବା ସନ୍ୟାସୀ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯିବ ।

Comments are closed.