ଆପଣ କେତେ ଥର ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି, ଏସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ ଏବେ ଆଉ କୌଣସି ଦସ୍ତାବିଜ ଖୋଜିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହି କାମ ପୁଲିସ ମୋବାଇଲ ଆପେ ଜରିଆରେ ହିଁ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ଗାଡି ସଂପର୍କିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବ । ତେବେ ଏହି ଆପଟିକୁ ସମସ୍ତ ଟ୍ରାଫିକ୍ କର୍ମୀଚାରୀମାନେ ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି କୌଣସି ଚାଲକ ଧରା ପଡନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଜଣା ପଡିଯିବ କି ସେ କେତେ ଥର ଟ୍ରାଫିକ୍ ରୁଲ୍ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୁଲିସ ଏଭଳି ହିଁ ଏକ ମୋବାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଗାଡିମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । ଏହି ମୋବାଇଲ ଆପଟିକୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୌଣସି ବି ଗାଡିର ନମ୍ବର ଫିଡ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଚାଲିଆସିବ । ଜଣା ପଡିଯିବ କି, ଚାଳକ ଜଣକ କେବେ ଆଉ କେତେ ଥର ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ହିଁ ଉକ୍ତ ଚାଳକ ଜଣକ କିଭଳି ପ୍ରକାରର ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ଚାଳକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୩ରୁ ୪ ଥର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳେ ତେବେ ତାଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ । ଟ୍ରାଫିକ ପୁଲିସ ଆରଟିଓକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରିବାର ସୁପାରିସ କରିବ ।

ତେବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଗାଡି ପଂଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପାଖପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଗାଡି ରହିଥିବା ବେଳେ ପାଖାପାଖି ୧୪ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗାଡି ରହିଛି । ଏସମସ୍ତ ଗାଡିଗୁଡିକର ରେକର୍ଡ ମୋବାଇଲ ଆପରେ ଏବେ ଅପଲୋଡ କରାଯାଉଛି ।