କୌଣସି ବି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ହେଲେ ଗୋଟିଏ କଥା ଉପରେ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ କି ଆପଣଙ୍କର ଇଂଟରଭିୟୁରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଥିବା ଦରକାର କି ଆପଣ ଉକ୍ତ ଚାକିରି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କି ନୁହେଁ । ଆପଣଙ୍କଠାରେ ଏଭଳି କି ଗୁଣ ବା ପ୍ରତିଭା ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆଧାର କରି ଏହା କୁହାଯାଇ ପାରିବ କି ଆପଣ ହିଁ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ବାସ୍ତବରେ ହକଦାର । କିନ୍ତୁ ଇଂଟରଭିୟୁରେ ବହୁତ କମ୍ ହିଁ ଲୋକଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଏପରି କରିବାର ସାମର୍ଥ ରଖିଥାନ୍ତି ।

ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ଅଛି ତ ତେବେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଇଂଟରଭିୟୁରେ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାର ପ୍ରତିଭାକୁ ଶିଖିନେବା ଉଚିତ । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଇଂଟରଭିୟୁ ସମୟରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ଆପଣ କିଭଳି ସାମ୍ନା କରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଟିକୁ ଚୟନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ?

ତେବେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କିଛି ଏଣୁତେଣୁ ନ ଗପି ସିଧାସଳଖ ନିଜର ମତ ରଖନ୍ତୁ । ଏବଂ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଟିକୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପଦ ପାଇଁ ନିଜକୁ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଇଟେବୁଲ୍ ଭାବୁଛନ୍ତି ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ସଂପର୍କରେ ତାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ । ଯାହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କନଫିଡେନ୍ସ ରହିଛି । ଆପଣ ଯେଉଁ ପଦ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ତାହା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତିଭା ବା ଗୁଣ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କଠାରେ ରହିଛି । ଏଥିସହିତ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ସଂପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ ।

ଆପଣ କଂପାନୀ ସଂପର୍କରେ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ କଂପାନୀ ପାଇଁ କଣ କରିପାରିବେ ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଆପଣ ସେତେବେଳ ଦେଇ ପାରିବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଉକ୍ତ କଂପାନୀ ସଂପର୍କରେ କିଛି ଜ୍ଞାନ ଥିବ । ଏଥିପାଇଁ ଇଂଟରଭିୟୁ ପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଉକ୍ତ କଂପାନୀ ସଂପର୍କରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିସହିତ କଂପାନୀ ପାଇଁ କଣ କରିପାରିବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରଥମ କଂପାନୀ ବା ଚାକିରିକୁ ଆପଣ କାହିଁକି ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ?

ଇଂଟରଭିୟୁ ସମୟରେ ପଚରା ଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସହଜ ତଥା ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଟେ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଲୋକେ ଏହା ଉପରେ ବହୁତ ଇମୋସନାଲ୍ ହୋଇ ଉତ୍ତର ଦେଇଥାନ୍ତି । ଯେପରିକି ମୋତେ ଟଙ୍କାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହି ଚାକିରିରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ବା ସମସ୍ୟା ଥିଲା କିମ୍ବା ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନଥିଲା ଇତ୍ୟାଦି । ତେବେ ଏପ୍ରକାର ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଜବାବ୍ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣ କୁôହନ୍ତୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଲେଞ୍ଜ ପସନ୍ଦ ଅଟେ ଏବଂ ନୁଆ ଚାଲେଞ୍ଜ ସନ୍ଧ୍ୟାନରେ ଥିଲି ବୋଲି ।

ନିଜ ବିଷୟରେ କୌଣସି ୫ଟି କଥା କୁହନ୍ତୁ ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜରିଆରେ ଇଂଟରଭିୟୁ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଶଦ୍ଦଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ଚୟନ ରଖିବାରେ ସାବଧାନୀ ପରଖିବା ଉଚିତ । ଯଦିଓ ଏସଂପର୍କରେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ହସି ହସି କଥା ହୁଅନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ମଜାଳିଆମୀ ଭଳି କୌଣସି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଆଜତକ୍

ଏହା ସହ ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ-ଆଇଏଏସ୍ ଇଂଟରଭିୟୁରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କିଛି ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ! ଯାହା ଉଡାଇଦେବ ଆପଣଙ୍କ ହୋସ୍