୮୧ ବର୍ଷରେ ପାଦଦେଲେ ରତନ ଟାଟା : ମହଙ୍ଗା ଗାଡି ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଲୁଣ ବିକ୍ରି କରି ବନିଛନ୍ତି ଦେଶର ଜଣେ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗପତି

1,121

୮୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଦେଲେ ରତନ ଟାଟା । ଭାରତର ଜଣେ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଟାଟା କଂପାନୀର ମାଲିକ । ରତନ ଟାଟାଙ୍କର ପୂରା ନାମ ହେଉଛି ରତନ ନୱଲ ଟାଟା । ରତନ୍ନ ଟାଟାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଆଜିର ଦିନରେ ୧୯୩୭ରେ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରତରେ ହୋଇଥିଲା । ରତନ ଯାହା କିଛି ବି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି, ଖୁବ୍ କମ ଲୋକ ହିଁ ଏହା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ । ବ୍ୟବସାୟରେ ତାଙ୍କର ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ମହାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ହିଁ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କରିପାରିଛି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଦିନ ଅବସରରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତା ସଂପର୍କରେ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ବିଷୟରେ କହିବୁ ..

ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ରୋଚକ କଥା..

• ରତନ ଟାଟା ହାର୍ଭଡ ବିଜନେସ ସ୍କୁଲ (୧୯୭୫)ରେ ନିଜ ପାଠପଢା ଶେଷ କରିଥିଲେ ।

• ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ସରାହନୀୟ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପଦ୍ମ ବିଭୁଷଣ ଏବଂ ପଦ୍ମ ଭୁଷଣ ଭଳି ସମ୍ମାନଜନକ ଖିତାବ୍ ମିଳିଛି । ।

• ଏଥିସହିତ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ସିଏନଏନ-ଆଇବିଏନ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଫ ଦ ଇୟର ଭଳି ବ୍ୟବସାୟୀକ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି ।

• ରତନ ଟାଟା ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାଆନ୍ତି । ସେ ସବୁବେଳେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ହିଁ କାମ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଯେଭଳି ଜଣେ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗର ଲୋକ କାର ଚଢିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିପାରିବ , ସେଥିପାଇଁ ସେ ନାନୋ ଭଳି ଶସ୍ତା କାର ଲଂଚ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଏହା କହିବା ବି ଭୁଲ ହେବନି କି, ସେ ନିଜ କଂପାନୀର ମହଙ୍ଗାରୁ ମହଙ୍ଗା ଗାଡିକୁ ବିକ୍ରି କରି ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଲୁଣ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବିକି ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଆମ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଟାଟା ଲୁଣ ଜରିଆରେ ରତନ ଟାଟା ଏବେ ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ ।

କାହିଁକି ଅମ୍ବାନୀଙ୍କଠାରୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି ଟାଟା ମାଲିକ, ଜାଣନ୍ତୁ

ରତନ ଟାଟା ଏବଂ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟିକେ ସମାନ ଅଟେ । ଦୁହେଁ ହିଁ ବିଶ୍ୱର ନାମୀଦାମୀ ଏମବିଏ କଲେଜରୁ ନିଜର ପାଠପଢା ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ମୁକେଶ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରର୍ସିଟିରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିବାବେଳେ ରନତ ହାର୍ଭଡ ବିଜନେସ୍ ସ୍କୁଲରୁ ପାଠପଢା ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଉଭୟ ମଧ୍ୟ ନିଜ କାରବାରରେ ଅନୁରୂପ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା କି ଆଜିକା ଦିନରେ ବିଶ୍ୱର ଧନୀମାନଙ୍କ ତାରିକାରେ କେବଳ ମୁକେଶଙ୍କର ନାଁ ରହିଛି । ଆଉ ରତନଙ୍କ ନାଁ ଏହି ତାଲିକାରେ ହିଁ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ବିଶ୍ୱର ଧନୀମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ମୁକେଶଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି । ମାତ୍ର ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ନାଁ ଯୋଡି ହୋଇଥିବାବେଳେ କିନ୍ତୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ରତନଙ୍କ ନାଁ କାହିଁକି ରହିପାରିନି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ଟାଟା ଗ୍ରୁପ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ନିଜ ବାର୍ଷିକ ଲାଭ ବା ରୋଜଗାରର ପାଖାପାଖି ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ଦାନ କରିଦିଅନ୍ତି ।

Comments are closed.