ଯଦି ଆପଣ କମ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନାରେ ନିଶ୍ଚୟ ନିବେଶ କରନ୍ତୁ । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆମେ କହୁଛୁ , ସ୍ମଲ ସେଭିଂ ସ୍କିମ ତଥା ଆରଡି ସଂପର୍କରେ । ସେମିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବି ଆରଡି ସ୍କିମ ଉପଲବ୍ଧ । ହେଲେ ଏହି ସ୍କିମ ଉପରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ ।

ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରୁ ପାଂଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆରଡି କରିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ୬.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ସେହିପରି ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରୁ ୫ ବର୍ଷର ଆରଡି ସ୍କିମ ଉପରେ ୭.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବାବଦକୁ ସୁଧ ମିଳୁଛି ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଏହି ସ୍କିମରେ ଆପଣ ମାସକୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ପ୍ରତି ମାସ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା କରିପାରିବେ । ଯାହାକି ନିବେଶକଙ୍କର ସେଭିଂ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିମାସ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପରିମାଣର ରାଶି ନିବେଶ ଏଥିରେ କରିପାରିବେ ।

ତେବେ ଏହି ଆକାଉଂଟ ଆପଣ ଡାକଘର ଯାଇ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ ଜରିଆରେ ବି ଖୋଲି ପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଆରଡି ଖୋଲୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଉଭୟ କ୍ୟାସ କିମ୍ବା ଚେକ୍ ଦେଇବି ଖୋଲିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଂଟ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇପାରିବ । ଏଥିସହିତ ଆପଣ ଦୁଇ ଜଣେ ଆଡଲ୍ଟ ନାଁରେ ବି ଏକ ଜଏଂଟ ଆକାଉଂଟ ଖୋଲି ପାରିବେ । ତେବେ ଏଥିରେ ଆକାଉଂଟ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ହିଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଟାଇମ ପିରିୟଡ ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଆଉ ଏହି ଟାଇମ ପିରିୟଡ ଶେଷ ହେବା କ୍ଷଣି ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଧ ସମେତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପେମେଂଟ ମିଳିଯିବ । ଆରଡି ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ହୋଇପାରେ । ଏଥିରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇଁ ବି ଇନଭେଷ୍ଟମେଂଟ ପ୍ଲାନ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ।