ନୋଟବନ୍ଦୀ କାରଣରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଆସିଛି ତାହାର ଆଧିକାରୀକ ଆକଳନ ଯଦିଓ ସର୍ବସାଧାରଣ କରାଯାଇନାହିଁ ମାତ୍ର ଆରବିଆଇର ୱେବସାଇଟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେବା ଭଳି ଏକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କାରଣରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କରେ ପାଖାପାଖି ୧.୬ରୁ ୧.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅସାମାନ୍ୟ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ଗବେଷଣା ପତ୍ର ରେ ଏଭଳି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରିଛି । ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରରେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି କି, ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ପରେ ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ଆନୁମାନିକ ୨.୮ରୁ ୪.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଛି ।

ତେବେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାରେ ବୃଦ୍ଧି ନାମକ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଖାତାମାନଙ୍କରେ ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ ୧.୬ରୁ ୧.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଏହି ଖାତାଗୁଡିକରେ ଦେଣନେଣ କାରବାର ଖୁବ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆରବିଆଇର ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରକୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୌଦ୍ରୀକ ନୀତି ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭୂପାଲ୍ ସିଂହ ଏବଂ ସାଂଖିକ ଓ ସୂଚନା ପ୍ରବନ୍ଧନ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି କି, ନୋଟବନ୍ଦୀ ଅବସରରେ ତଥା ୧୧ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରୁ ୩୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ଅତିରିକ୍ତ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜମା ବୃଦ୍ଧି ହେବା କାରଣରୁ ଏହା ପାଖାପାଖି ୪ରୁ ୪.୭ ପ୍ରତିଶତ ଆକଳନ ହୋଇଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଏଥିରେ ୨୦୧୭, ଫେବୃଆରୀ ମାସ ଯାଏଁ ସାମିଲ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହି ମୁନାଫା ୩,.୩ରୁ ୪.୨ ପ୍ରତିଶତର ଆକଳନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ଏହି ସମୟସୀମାକୁ ଯଦି ଆଉ କିଛି ଦିନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଏ ଅର୍ଥାତ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ର ଶେଷ ଯାଏଁ ଆକଳନ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା ୩.୦ରୁ ୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ।

ଦସ୍ତାବିଜ ଅନୁସାରେ, ନୋଟବନ୍ଦୀର ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରେସ୍ ଡିପୋଜିଟରେ ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୧୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଯେବେକି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ ୧୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ମୋଟ୍ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଆରବିଆଇର ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି କି, ଯଦି ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଏଭଳି ବଜାୟ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବହାର ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ କାମରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ଜମା ଏବଂ ପୁଂଜି ବଜାରରେ ସକାରତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଗତବର୍ଷ ୮ ନଭେମ୍ବରକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଭଳି ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ପ୍ରଚଳନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ଏହି ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଘୋଷଣା କରାଗଲା । ତେବେ ଏହି ନୋଟର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧୫.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ କି ସେ ସମୟର ପ୍ରଚଳିତ ୫୦୦-୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ୮୬.୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ରହିଥିଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର, କଳାଧନ ଏବଂ ନକଲୀ ମୁଦ୍ରା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବା ।

ସୌଜନ୍ୟ-ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍