ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବ୍ୟବହାରକରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ! ଏଣିକି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇବ ମୋବାଇଲଫୋନ ।

3

ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ପ୍ରଭାବ, ତାପମାନ ଏବଂ ଆଦ୍ରତାକୁ ମାପିବାରେ ସକ୍ଷମ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ । ଏକ ଉପନ୍ୟାସର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ମୌସମୀ ପାର୍ଟକୁ ଟ୍ରାକ କରିବା ସହ ଅନୁମାନ ଲଗାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ମୋବାଇଲ୍ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ବର୍ଷା, ବନ୍ୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ।

ଟେଲ୍ ଅଭିବ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଫେସର କୋଲିନ ପ୍ରାଇସଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଆମ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ସେନ୍ସର ଲଗାତାର ଆମ ପରିବେଶର ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରୁଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ, ପୃଥ୍ୱିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର, ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ପ୍ରଭାବ, ଆଦ୍ରତା, ତାପମାନ, ଧ୍ୱନି ସ୍ତର ଏବଂ ବହୁତ କିଛି ସାମିଲ ରହିଛି । ସାରା ଦୁନିଆରେ ୩-୪ ମିଲିୟନ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାୟୁମଣ୍ଡଳିୟ ଡାଟା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । ମୋବାଇଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଡାଟା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଲଗାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିପାରିବ । ଯାହା ଫଳରେ ବନ୍ୟା ଏବଂ ବାତ୍ୟାରେ ଯାଉଥିବା ଜୀବନକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ।

ତେବେ ଏହି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଚାରୋଟି ମୋବାଇଲ ଫୋନ ନେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଫିଡବ୍ୟାକ ଲୁପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମୌସୁମୀ ଜନିତ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ଆଲର୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ତେବେ ଏହା କେତେ ଦୁର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲାରେ ସହାୟକ ହେବ ତାହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ବାକି ରହିଛି ।

Comments are closed.