ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ମାତ୍ର ୫ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିବ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଓ କିଭଳି ଉଠାଇବେ ଏହି ସୁବିଧାର ଫାଇଦା

2,114

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ରୂପେ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ରହିଛି ତେବେ ଏହି ଏଟିଏମ କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ କାମରେ ଆସିନଥାଏ ବରଂ ଏହି ଏଟିଏମ କାର୍ଡର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫାଇଦା ବି ରହିଛି । ଯାହା ସଂପର୍କରେ ଆମେ ନିମ୍ନରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ ।

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ହେଲା, ପ୍ରତିଟି ଘରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ରହିବା , ଯାହାକୁ ଜନଧନ ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସରକାର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ରୂପେ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ବି ପହଂଚାଇଚନ୍ତି । ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ହୋଇପାରୁ ଏବଂ ଲୋକେ ଏସଂପର୍କରେ ଅବଗତ ହୁଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଏହି ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ସହିତ ଅନେକ ସାରା ଫାଇଦା ବି ଲୋକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ରୂପେ କାର୍ଡ ରହିଛି ତେବେ ଏହି କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ କାମରେ ଆସିପାରେ । ବିଶେଷ କରି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି କାର୍ଡ ବଳରେ ଆପଣ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ ।

କିଭଳି ମିଳିବ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା?

ମୋଦି ସରକାର ରୂପେ କାର୍ଡ ଧାରକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାରର ରୂପେ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଯେଉଁ ଖାତାଧାରକଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରିମିୟମ ରୂପେ କାର୍ଡ ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା କଭର ମିଳିବ । ବଡ କଥା ହେଲା କି, ଏଥିପାଇଁ କାର୍ଡ ହୋଲ୍ଡରଙ୍କୁ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ପେମେଂଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

କିଭଳି ହେବ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା?

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ନନ-ପ୍ରିମିୟମ ରୂପେ କାର୍ଡ ରହିଛି ତେବେ ରୂପେ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା କଭର ମିଳିବ । ଏଥିପାଇଁ ବି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

କିଭଳି ପ୍ରକାରର ହେବ ବୀମା?

ଏହି ବୀମା ଏକ ଆକ୍ସିଡେଂଟାଲ ବୀମା କଭର । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଆପଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗ ଅଚଳ ହୋଇଗଲା, ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା କଭର ମିଳିବ । ସେହିପରି ସାଧାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପଲିସିର ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ ।

କେଉଁ କଂପାନୀର ହେବ ବୀମା?

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଂଟ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କଂପାନୀ ଲିମିଟେଡ ସହିତ ପାର୍ଟନରସିପ କରିଛି । ଏହି ପାର୍ଟନରସିପ ବଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆର ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ମିଳିବ ।

Comments are closed.