ଗୁଟୁଖା ତଥା ତମାଖୁ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ଜିନିଷର ଭୟାବହତା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଅବଗତ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସାରା ଦିନରେ ଚାଲିଛି ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ । କାରଣ ଗୁଟୁଖା, ତମାଖୁ ତଥା ଧୂମ୍ରପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ତ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ବିଭିନ୍ନ ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ତମାଖୁ ତଥା ଗୁଟୁଖା ପ୍ୟାକେଟ୍ ଉପରେ ଏହାର ସେବନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ବଡ ବଡ ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖାଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥାଏ ।

କାରଣ ଏସବୁ ଜିନିଷ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁ, ପେଟ, ଲିଭର, ଗଳା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରରୀଣ ଅଙ୍ଗରେ କ୍ୟାନସର ଭଳି ବଡ ରୋଗ ହେବାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା କି, ଏହାର ଭୟାବହତା ସଂପର୍କରେ ଲୋକେ ଜାଣିଥିବା ସୁଦ୍ଧା ଏଗୁଡିକୁ ସେବନ କରିବା ବନ୍ଦ କରିନଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବି ଏଭଳି ଜିନିଷ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ଆଉ ଏହାକୁ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ତରିକା ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମାତ୍ର ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଗୁଡିକୁ ଖାଇବା ପୂରାପୂରି ଭୁଲି ଯିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ. . .

• ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜକୁ କଥା ଦେବାକୁ ହେବ କି, ଆପଣ କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତମାଖୁ ଖାଇବେ ନାହିଁ । କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ କି, ଲୋକେ ତମାଖୁ ଖାଇବା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସାଙ୍ଗ ମେଳରେ ତଥା ଅନ୍ୟ କାହା କଥାରେ ପଡି ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ଏଭଳି କାମ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ସେମାନେ ବି ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି ବୁଝିପାରିବେ ।

• ତମାଖୁ ଛାଡିବା ପରେ ତାକୁ ଖାଇବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥ୍ିତିରେ ଆପଣ ଚକୋଲେଟ୍ କିମ୍ବା ଗୁଜୁରାତି କିମ୍ବା ପାନମହୁରୀ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

• ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ବି ଗୁଟୁଖା ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେବ ସେତେବେଳେ ନିଜକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

• ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ ୭ଟା ଲେଖାଏଁ ଗୁଟୁଖା ଖାଉଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହାକୁ ଏକା ବେଳକେ ଛାଡିବାକୁ ଆପଣ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ କମେଇ କରି ଖାଆନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଗୁଟୁଖା ଖାଇବା ପୂରାପୂରି ଭୁଲିଯାଇଥିବେ ।