ଅଫିସରେ ଯେତେ ଭଲ କାମ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ଆମେ ଅଜାଣତରେ କରୁଥିବା କେତେକ ଛୋଟ ବଡ ଭୁଲର ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଆମ କାମ ବା ଚାକିରି ଉପରେ ହିଁ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ଅଫିସରେ ନିଜର ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ ବା ଇମେଜ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କେଉଁ ସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସଂପର୍କରେ ।

• ଯଦି ବସ୍ କିମ୍ବା କେହି ସହକର୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ଗୋପନୀୟ କଥା ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଉକ୍ତ କଥାକୁ ଅନ୍ୟ କାହା ନିକଟରେ ପ୍ରକଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ, ଏପରି କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ । ଏଥିସହ ଆପଣଙ୍କ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାଇପାରେ ।

• ଅଫିସ୍ ମିଟିଂରେ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନ ପଚାରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଗଭର ହୋଇ ନିଜ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ଯେତିକି ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେତିକି ପଚରା ଯାଉଛି କେବଳ ସେତିକି ହିଁ କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବସ୍ କିମ୍ବା ବରିଷ୍ଠ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଟି କଥାରେ ହଁ ମାରିବା ଅପେକ୍ଷା ନିଜର ମତାମତ ମଧ୍ୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

• ଠିକ୍ ସେହିପରି ଅଯଥାରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କାମ ବା କଥାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କାମ କରିବାର ଶୈଳୀ କିଛି ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ କେହି ଆପଣଙ୍କ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ନ ଲୋଡିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାକୁ ଆଗୁଆ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

• ଅଫିସରେ କାମ କରିବାର ଶୈଳୀ ହିଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଆମର ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପର ଇମେଜ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଅଫିସରେ ସବୁବେଳେ ନିଜର କାମ ନିଜେ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । କାରଣ ବାରମ୍ବାର ନିଜ କାମ ପାଇଁ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ନକରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

• ଅଫିସ ପରିସର ଭିତରେ ବିନା କାମ ବା କାରଣରେ କାହା ସହ ଅଧିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ, ଏହା ନା କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଫେସନାଲ ବା ପେଶାଦାର ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେଣୁ କର୍ମଚାରୀ ହୁଅନ୍ତୁ କି ବନ୍ଧୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଏମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଯଥାଗପନ୍ତୁ ନାହିଁ ।