ଜନତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ । ଏଣିକି ଗୋଟିଏ ନମ୍ବର ଡାଏଲ କଲେ ମିଳିବ ଏଟିଏମ, ପେଟ୍ରୋଲ, ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସମେତ ଅନେକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା

2

ଯଦି ଆପଣ କେଉଁଆଡେ ଛୁଟି ବିତାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଯାତ୍ରାକୁ ସୁଖଦ ଏବଂ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲଂଚ କରିଛନ୍ତି ଏକ ନୂଆ ଆପ । ଯାହାର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ସୁଖଦ ଯାତ୍ରା’ ଆପ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ଜାତୀୟରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏହି ସୁଖଦ ଯାତ୍ରା ଆପ ସହିତ ହାଇୱେ ଇମରଜେନ୍ସି ନମ୍ବର ୧୦୩୩ ଲଂଚ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଆପଣ ହାଇୱେରେ ଥିବା ଟୋଲ ସର୍ଭିସ, ଟୋଲ ରେଟ୍, ୱେଟିଂ ଟାଇମ, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଂଟ, ଏଟିଏମ, ମେଡିକାଲ, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ।

ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଆପଣ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ରାସ୍ତାଟି ସୁରକ୍ଷିତ କି ନୁହେଁ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ବି ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଆଉ ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଆପଣ ଫାଷ୍ଟାଗ ମଧ୍ୟ କିଣିପାରିବେ । ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଆପଣ ଜାଣି ପାରିବେ କି ହାଇୱେରେ କୌଣସି ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଛି କି ନାହିଁ । ଏହି ଆପ ସହାୟତାରେ ଆପଣ ଟୋଲ ଗେଟରେ ଲାଗୁଥିବା ସମୟ ସଂପର୍କରେ ବି ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ । ଏନଏଚଏଆଇ ତରଫରୁ ଏହି ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଆପଟିକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଏନଏଚଏଆଇର ଦାବି ରହିଛି କି, ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସାରା ସୁବିଧା ମିଳିବ । ରାଜ୍ୟ ହାଇୱେ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ବି ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ କରାଯାଇପାରିବ ।

ସେହିପରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଘଟୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂପର୍କିତ ସୂଚନା ପାଇଁ ୧୦୩୩ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କୁ ଆପତକାଳୀନ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବ । ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୦୩୩କୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ତଥା ଗାଡି ଉଠାଇବା ଟୋ-ଓବେ କ୍ରେନ ସେବାଗୁଡିକ ସହିତ ଲୋକେସନ ଟ୍ରାକିଂ ଫିଚର ସହିତ ବି ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ କଥା ହୋଇପାରିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ମଡେଲ ମୋଟର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଂଟର ଖୋଲିବେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସଡକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ପ୍ରତିଟି ସେଂଟରରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ୍ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

Comments are closed.