ଆପଣଙ୍କ ଝିଅ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢୁଛି କି? ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କା, ତୁରନ୍ତ ଏଠାରେ କରନ୍ତୁ ଆବେଦନ

4

ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ ମାଇନରିଟି ଆଫେୟର୍ସ ତରଫରୁ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବା ମାଇନରିଟି କମ୍ୟୁନିଟିର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କଲାର୍ସିପକୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି । ମିନିଷ୍ଟ୍ରିର ସବଅଡିନେଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ଦ ମୌଲାନା ଆଜାଦ୍ ଏଜୁକେସନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଏମଏଇଏଫ) ତରଫରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କଲାର୍ସିପ ସ୍କିମର ବଜେଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି କି, ଏହି ସ୍କଲାର୍ସିପ ସ୍କିମ ସଂପର୍କରେ ଜନସଚେତନତା ବଢାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୧୧୫୦୦୦ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କଲାର୍ସିପ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପାଖାପାଖି ୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସ୍କଲାର୍ସିପ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଟି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏମଏଇଏଫ ସଚିବଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେ ବଜେଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୯୦ କୋଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ । ଆମେ ଏସଂପର୍କରେ ମିନିଷ୍ଟିକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇସାରିଛୁ । ଏହି ଯୋଜନା ସଂପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଖବର ପହଂଚାଇବା ଏବଂ ସଚେତନତା ଆଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଆମେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପ୍ଲାନରେ ରହିଛୁ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପିଲା ଏହି ଯୋଜନାର ପରିସରଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ ମାଇନରିଟି ଆଫେୟାର୍ସ ପ୍ରତିବର୍ଷ କମ୍ୟୁନିଟି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କଲାର୍ସିପ ଭଳି ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଫର୍ମ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କଲାର୍ସିପ ପୋଟାଲରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ହେବ । ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କଲାର୍ସିପ ପୋଟାଲରେ ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନ୍ୟୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନର ଏକ ଅପସନ ନଜର ଆସିବ । ଏଠାରେ ଆପଣ ଷ୍ଟିଡେଂଟଙ୍କ ନାଁ ରେଜିଷ୍ଟର କରି ଫର୍ମ ପୁରଣ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଷ୍ଟୁଡେଂଟଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଜର ଏକ ଆକାଉଂଟ ଥିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । କାରଣ ସ୍କଲାର୍ସିପ ବାବଦକୁ ଆସୁଥିବା ଟଙ୍କା ଷ୍ଟୁଡେଂଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ହିଁ ଆସିବ ।

Comments are closed.