ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ମିଳିଲା ବଡ଼ ଝଟକା ! ମଣିପୁରରେ ଏନପିଏଫ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କଲା ମନା

726

ମଣିପୁରରେ ନଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ (ଏନପିଏଫ୍) ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ନିତ୍ ସରକାରର ସମର୍ଥନକୁ ପୁନଶ୍ଚ ନେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏନପିଏଫ୍ ମଣିପୁର ପ୍ରଦେଶ ଇଳାଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅବାଗବୋ ନ୍ୟୁମଇ ରବିବାରକୁ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ନେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିଲା କାରଣ ସେହି ପାର୍ଟି ଛୋଟ ଦଳମାନଙ୍କୁ କମ୍ ବୋଲି ମାନୁଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମର୍ଥନ ଫେରାଇନେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ୨୩ ମଇ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ।


୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ୨୯ ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାର ୧୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଦଳ ବଦଳାଇ ଗତବର୍ଷ ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୨୯ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମି ୨୧ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ନ୍ୟୁମଇଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏନପିଏଫ୍ ସମର୍ଥନ ନେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିଲା ବିଜେପି ୨୦୧୭ ରେ ଗଠବନ୍ଧନ ସରକାର ହେବା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କିଛି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମ୍ମାନ କରିନଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ , ‘ ଆମେ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲୁ ସେମାନେ କହିଥିଲେ ବଡ ପାର୍ଟି ଛୋଟ ପାର୍ଟିକୁ କମ୍ ମାନିଥାଏ । ସେ କହିଥିଲେ , ବିଜେପି ସରକାର ୨୦୧୭ରେ ଗଠବନ୍ଧନ ସରକାର କରିବା ପରେ ଗଠବନ୍ଧନ ଭାବନାକୁ କେବେ ସମ୍ନାନ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ତେବେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏନପିଏଫ୍ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଆରୋପକୁ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଛି ।

Comments are closed.