ଭାରତର ମିଆଁମାର ସୀମା ସିଲ୍ ନିଷ୍ପତିରେ  ବାଂଲାଦେଶ କାହିଁକି ଖୁସି ?

55

ମିଆଁମାର ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୬୪୩ କିଲୋମିଟର ସୀମାରେ ତାର ବାଡ଼ ବୁଲେଇବାକୁ ଭାରତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଭାରତର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାଂଲାଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ।

ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ । ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ସମୟରେ ଏହି ବନ୍ଧୁତା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି । ନିକଟରେ ଭାରତର ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାର ଖୁସି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ମିଆଁମାର ସହିତ ଏହାର ସମଗ୍ର ସୀମାକୁ ତାର ବାଡ଼ ବୁଲେଇବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବାଂଲାଦେଶ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାସନ ମହମୁଦଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏହା ଉପରେ ଆସିଛି ଏବଂ ସେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୀମା ପାର ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି ମହମୁଦ କହିଛନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରତି ଏହାର ନୀତି ସର୍ବଦା ଶୂନ୍ୟ ସହନଶୀଳତା ବୋଲି ବାଂଲାଦେଶ କହିଛି ।

ଭାରତ ଏବଂ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ କିଲୋମିଟରରୁ  ଅଧିକ ଲମ୍ବର ସୀମା ଲାଗିଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତାର ବାଡ଼ ବୁଲେଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୧, ୨୦୨୧ ରେ ମିଆଁମାର ସେନା ବଳ ପୂର୍ବକ  କ୍ଷମତା ଦଖଲ କରିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ମିଆଁମାରରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି ଏବଂ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି । ମିଆଁମାରର ରାଖାଇନ୍ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିକଟରେ ସେନା ଏକ ଦୃଢ ସଂଘର୍ଷର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଦଳଗୁଡିକ କାବୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭାରତ ସରକାର କାହିଁକି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ?

ଭାରତ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟରେ ମୁକ୍ତ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ।  ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ସୀମା ବାଡ଼ର ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଲି ଶାହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ମିଆଁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ରକ୍ତାକ୍ତ ତଥା ହିଂସାତ୍ମକ ନାଗରିକ ବିବାଦର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛି । ସେନା କ୍ଷମତା ଦଖଲ ପରେ ମିଆଁମାରରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ମିଆଁମାର ସୈନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିଲା।

ବାଂଲାଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମିଆଁମାରର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ମନେ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଆଁମାର ଯେଉଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏକ ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ । ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ସମ୍ପର୍କ ଗତ ମାସରେ ଶେଖ ହସିନା ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ମହମୁଦ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତରେ ଢାକା ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ଭାରତକୁ ବାଛିଥିଲା । ମହମୁଦ ଚାରି ଦିନର ସମୁଦାୟ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି । ଆଜି ତାଙ୍କର ଭ୍ରମଣର ଶେଷ ଦିନ ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମହମୁଦ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସମ୍ପର୍କର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟାୟ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ମହମୁଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ତିନୋଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ।

ମିଆଁମାରର ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନମାନ ନିଜ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏକ ଥିଙ୍କଟ୍ୟାକ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ମହମୁଦ ଏହି ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକ ବୋଝ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରେଇବା ପାଇଁ ଭାରତରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ । ଆଜିକାଲି ମହମୁଦ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀ ଯୋଗୁଁ ବାଂଲାଦେଶରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପରିବେଶ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି ଏବଂ ଆମେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାତିସଂଘ ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।