ଭାରତ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଆମେରିକା କାହିଁକି ଏତେ ରାଗୁଛି  ।

73

ଭାରତ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକା କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି । ଆରମ୍ଭରୁ ଆମେରିକା ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ଏବେ ପୁଣି ଆଉ ଥରେ  ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଇରାନ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର କରୁଥିବା କୌଣସି ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବାର ଏକ ବିପଦ ରହିଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ଏବଂ ଭାରତ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ସହ ଜଡିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛନ୍ତି ।

ଇରାନର ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାବାହାର ବନ୍ଦରକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ୧୦ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ବ  ରହିବ । ସୋମବାର ଏହି ଡିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଇରାନ ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ କରୁଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ବନ୍ଦରର ଲମ୍ବ ୭୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ ।  ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ, ଇରାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଆର୍ମେନିଆ, ଆଜେରବାଇଜାନ, ରୁଷ , ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପ ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରାଯିବ ।

ତେବେ ଭାରତ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଡିଲକୁ ଆମେରିକା ପସନ୍ଦ କରୁନାହିଁ । ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣି ଥରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।  ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଇରାନ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର କରୁଥିବା କୌଣସି ବି ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବାର ଏକ ବିପଦ ରହିଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ଏବଂ ଭାରତ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ସହ ଜଡିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବୃତ୍ତି

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଡେପୁଟି ମୁଖପାତ୍ର ବେଦାନ୍ତ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ସହ ଇରାନ ଏବଂ ଭାରତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିବା ଖବର ବିଷୟରେ ଆମେ ଅବଗତ । ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏବଂ ଇରାନ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଁ ଭାରତ ସରକାର ଏହାର ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ।

ସାମରିକ ରଣନୀତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାବାହର ବନ୍ଦରରେ ଇରାନ ସହ ଭାରତର ଚୁକ୍ତିନାମା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଏହା କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେହେତୁ ଏହା ଆମେରିକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ, ଇରାନ ଉପରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିବୁ । ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, ଆପଣ ଆମକୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କହିଥିବାର ଶୁଣିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସଂସ୍ଥା, ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଇରାନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ଏସ  ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଉତ୍ତର କଣ ଦେଲେ ?

ଆମେରିକାର ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଆମେରିକା ନିଜେ ଚାବାହାରର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ମନୋଭାବକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଚାବାହାରର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଅଛି ବୋଲି ଆମେରିକା ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି… ଆମେ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ।

ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଆମେରିକା ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ୨୦୦୩ ରେ ଭାରତ ଇରାନର ଚାବାହାର ବନ୍ଦରର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଆମେରିକା ସନ୍ଦେହଜନକ ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଇରାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା, ଏହି କାରଣରୁ ବନ୍ଦରର ବିକାଶ ଗତି ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଥିଲା।ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଇରାନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଜଡିତ ୩ ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା । ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ହେଉଛି ଜେନ ସିପିଂ, ପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ସାଗର ଆର୍ଟ ସିପ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୧୯୯୮ ରେ ପୋଖରାନରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଆମେରିକା ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା ଯାହା ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିରେ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲା ।

ଚବାହର ବନ୍ଦର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ?

ଇରାନର ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ଓମାନ ଗଲ୍ଫରେ ଅବସ୍ଥିତ ।  ହର୍ମୁଜ୍ ଉପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ହେବାର ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା ଗୁଜୁରାଟର କାଣ୍ଡଲା ବନ୍ଦର ଠାରୁ ୧୦୧୬  କିଲୋମିଟର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ବନ୍ଦର ଠାରୁ ୧୪୫୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପାକିସ୍ତାନର ଚାବାହାର ଏବଂ ଗ୍ୱାଦର ମଧ୍ୟରେ ୧୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ମେ ’୨୦୧୬ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଇରାନ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତ, ଇରାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବହନ ଏବଂ ଗମନାଗମନ କରିଡର (ଚାବାହାର ଚୁକ୍ତି) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଇରାନ ସହଯୋଗରେ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ସହିଦ ବେହେଶୀ ଟର୍ମିନାଲର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛ’ ଟି ମୋବାଇଲ୍ ବନ୍ଦର କ୍ରେନ୍ (ଦୁଇଟି ୧୪୦ ଟନ୍ ଏବଂ ଚାରିଟି ୧୦୦ ଟନ୍ କ୍ଷମତା) ଏବଂ ୨୫ ମିଲିୟନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି ।