ତାତିରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଶ୍ବସ୍ତି : ପଶ୍ଚିମ ସମେତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ତାପମାତ୍ରା

180

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ତାତିରୁ ମିଳିଲା ସାମାନ୍ୟ ଅଶ୍ବସ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ସମେତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରି ଉପରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁଠି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୩ ଡିଗ୍ରି ତଳକୁ ଖସିଆସିଛି। ଅବଶ୍ୟ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ତାପମାତ୍ରା ଟିକିଏ ବଢ଼ିଛି। ଭୁବନେଶ୍ବର ତାପମାତ୍ରା ପୁଣିଥରେ ୩୯ ଡିଗ୍ରି ଡେଇଁଛି।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ୫ ଦିନ ତାତିରୁ ତ୍ରାହି ମିଳିବ । ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ତାପମାତ୍ରା ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରି କମିପାରେ । ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ବି ୧ରୁ୨ ଡିଗ୍ରି କମିବ । ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ମାଲକାନଗିରି, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, କଟକ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ ଓ ଖୋର୍ଧାରେ ବର୍ଷା ସହ ୩୦ରୁ ୪୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ହୋଇପାରେ । ବର୍ଷା ହେବାକୁ ଥିବାରୁ ତାପମାତ୍ରା କମିବ ‌ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ।

ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୁ‌ରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକଙ୍କ ଆକଳନ ହେଉଛି ଯେ ଆସନ୍ତାକାଲି ବି ଉପକୂଳବର୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଦୁଇ ଡିଗ୍ରି କମିବ। ଜୁନ୍‌ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିବ । ତେବେ ଜୁନ୍‌ ୨ରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ । ଭୁବନେଶ୍ବରର ତାପମାତ୍ରା‌ ୩୮ରୁ ୩୯ ଡିଗ୍ରି ରହିପାରେ । ତେବେ ଗୁରୁବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ଏକ ଡିଗ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିବ। ତେବେ ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ସୋନପୁର ଓ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଡିଗ୍ରି ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।
ଜୁନ୍‌ ୧ ଯାଏ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ । ଜୁନ୍‌ ୩ରୁ ପୁଣି ବଢ଼ିବ । ୭ ତାରିଖ ଯାଏ ଗରମ ଜାରି ରହିବ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୫ ଡିଗ୍ରିରେ ପହଞ୍ଚିବ । ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ଜୁନ୍‌ ୭ ପରେ ମଧ୍ୟ ଗରମ ଜାରି ରହିବ । ଜୁନ୍‌ ୬ରୁ ୮ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳରେ ପାଗ ଆଂଶିକ ମେଘୁଆ ରହିବ। ଅଳ୍ପ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବଳ୍ପ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ତେବେ ପାଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ଶୁଖିଲା ରହିବ । ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଜୁନ୍‌ ପହିଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରୀୟ ପବନ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବ । କିନ୍ତୁ ୨ ତାରିଖଠାରୁ ପବନର ଦିଗ ପୁଣି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ପଶ୍ଚିମା ପବନ  ବହିବ, ତେଣୁ ଗରମ ବଢ଼ିବ ।

 

Comments are closed.