ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ : ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​୯୮ ଜଣ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂସଦର ସଦସ୍ୟ ହେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଦାବିର ସତ୍ୟତା କଣ ?

1,121

ସୌଜନ୍ଯ : newschecker 
ଦାବି :୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ  ୯୮ ଜଣ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂସଦର ସଦସ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସତ୍ୟତା : ଏହା ମିଥ୍ୟା ଅଟେ  , ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କେବଳ ୨୪ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଲମ୍ବା ବାର୍ତ୍ତା ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦାବି ସହିତ ସେୟାର  ହୋଇଛି ଯେ ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟ – ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆସାମ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ୟୁନିଅନ ଅଞ୍ଚଳ ପୁଡୁଚେରୀ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ୯୮ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଭାଇରାଲ୍ ଦାବି ସମ୍ପୂର୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ ।

୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦେଶରୁ ସର୍ବମୋଟ ୨୪ ଜଣ ମୁସଲିମ ସାଂସଦ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ୬ , କେରଳରୁ ୩, ତାମିଲନାଡୁରୁ ୧, ଆସାମରୁ ୧ ଜଣ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ସୋମବାର, ଜୁନ୍ ୪, ୨୦୨୪ ରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ୨୯୨ ଟି ଆସନ ପାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟ ୨୩୪ ଟି ଆସନ ପାଇଛି । ଅନ୍ୟମାନେ ୧୭ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଦୀର୍ଘ ଭାଇରାଲ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ୩୭ ଜଣ ମୁସଲିମ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଆସାମରୁ ୨୨ ଜଣ, ତାମିଲନାଡୁରୁ ୫ ଜଣ ଏବଂ କେରଳରୁ ୨୩ ଜଣ ମୁସଲିମ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏମ୍ଏଚ୍ ନାଜିମ୍ ମଧ୍ୟ ପୁଡୁଚେରୀରୁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଲିକାରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ଲେଖା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖା ଅଛି, “ଯଦି ଏହି ପୁରା ତାଲିକା ପଢିବା  ପରେ, ଯଦି ତୁମେ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ନୁହଁ, ତେବେ ବୋଧହୁଏ ତୁମେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଗଧିଆ ଅଟ କିମ୍ବା ଏକ ଡରୁଆ ହିନ୍ଦୁ ଅଟ ।  ଯଦି କପୋତ ଆଖି ବନ୍ଦ କରେ ତେବେ ବିଲେଇ ପଳାଇବ ନାହିଁ ।

ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ :

ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କରୁଥିବାବେଳେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚେକର୍ ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା । ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆମେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲୁ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୨ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ମୁସଲିମ ସାଂସଦମାନେ କେବଳ ୬ ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବହରାମପୁରର ୟୁସୁଫ ପଠାନ, ବାସିରହାଟରୁ ଏସ.କେ ନୁରୁଲ ଇସଲାମ, ଜାଙ୍ଗିପୁରରୁ ଖଲିଲୁର ରହମାନ, ମୁର୍ସିଦାବାଦରୁ ଆବୁ ତାହର ଖାନ, ଉଲୁବେରିଆର ସାଜଦା ଅହମ୍ମଦ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଶା ଖାନ ଚୌଧୁରୀ ମାଲଦା ସାଉଥରୁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆପଣ ଏହାକୁ ନିମ୍ନ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଖିପାରିବେ ।

 

ଏହା ପରେ ଆମେ ଆସାମର ଦାବି ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲୁ । ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଆସାମର ମୋଟ ୧୪ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ କଂଗ୍ରେସରୁ ମୁସଲିମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାକିବୁଲ ହାସନ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ସାଂସଦ ଭାବରେ ଧୁବ୍ରି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 

ଏଥି ସହିତ ତାମିଲନାଡୁର ମୋଟ ୩୯ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ନାଭାସ୍କାନି ସାଂସଦ ରାମନାଥପୁରାମରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍ ଟିକେଟ୍ ରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାନେରସେଲଭାମଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେ କେରଳର ଦାବିକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ କେରଳର ମୋଟ ୨୦ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ତିନିଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଇ.ଟି ମହମ୍ମଦ ବଶିର ମାଲାପୁରାମ ଆସନରୁ ଏବଂ ଡଃ ଏମପି ଅବଦୁସ ସମାଦ ସାମମାନି ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ ଟିକେଟ୍ ରେ ପାନାନି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଭଡାକରା ଠାରୁ ଆଉ ଜଣେ ସାଂସଦ ଶାଫି ପାରାମିଲ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 

ଏଥି ସହିତ, ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଲୁ ଯେ ପୁଡୁଚେରୀ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ କେହି ବି ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ସେହି ଅସନରୁ କଂଗ୍ରେସର ଭି ଭି ଭଟିଲିଙ୍ଗମ୍ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 

ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ମିଳିଥିବା କିଛି ସମ୍ବାଦ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଟ ୭୮ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨୪ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିଥିବାବେଳେ ଗତଥର ୨୬ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।
courtesy : newschecker 
Translated and republished by : kanaknews
part of : shakti collective