ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ପୋଟେରୁ ପୋଲ : ଯେକୌଣସି ମୂହୁର୍ତରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିପାରେ, ବର୍ଷା ହେଲେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

279

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କାଲିମେଳାରୁ ମାଲକାନଗିରି ୩୨୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପଡ଼ୁଥିବା ପୋଟେରୁ ପୋଲ ଏବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । କାଲିମେଳା ବ୍ଳକ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଥିବା ଏହି ପୋଲଟି ଯେକୌଣସି ମୂହୁର୍ତରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଡ଼ିଏନକେ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମୟରେ ଏହି ପୋଲଟି ନିମାର୍ଣ ହୋଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ପୋଲର ତଳଭାଗରୁ ସିମେଣ୍ଟ କଂକ୍ରିଟ ଛାଡ଼ି ଯିବା ସହିତ ଲୁହା ରଡ଼ ଦେଖାଗଲାଣି । ପୋଲର ସବୁ ପିଲର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଗଲାଣି । ଛାତରୁ ସିମେଣ୍ଟ ଖଣ୍ତ ଖସୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲର ଉପର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଖାଲଖମାରେ ଭର୍ତି ହୋଇଗଲାଣି।

ତେବେ ବାରମ୍ବାର ପୋଲର ଉପରି ଭାଗକୁ କଂକ୍ରିଟ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟାରେ ତାହା ଧୋଇ ହୋଇଯାଉଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବନ୍ୟା ହେଲେ ପୋଟେରୁ ପୋଲ ଉପରେ ୫ରୁ ୧୦ଫୁଟ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ ବନ୍ୟାଜଳ ପୋଲରେ ବାରମ୍ବାର ମାଡ଼ ହେଉଥିବାରୁ ପୋଲଟି କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ପୋଲ ଦେଇ ଦୈନିକ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ କାଲିମେଳାକୁ ଅନେକ ଦ୍ରୁତଗାମୀ ବସ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ କାଲିମେଳା ଓ ପଡ଼ିଆ ବ୍ଲକକୁ ଏହିବାଟ ଦେଇ ପିଡ଼ିଏସ ସାମଗ୍ରୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରକ ଗୁଡ଼ିକରେ ଆସୁଛି। ଜୟପୁର ଠାରୁ ମୋଟୁ ଓ ପଡ଼ିଆ ବ୍ଲକ ଦେଇ ଛତିଶଗଡ଼, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶକୁ ଏହି ରାସ୍ତାଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।
ସେହିପରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ପୋଲର ଦୁଇପାର୍ଶ୍ବରେ “ଦୁର୍ବଳ ପୋଲ ଗାଡ଼ି ଧୀରେ ଚଲାନ୍ତୁ” ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତ ମାସରେ ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ପୋଲ ଉପରେ ୧୦ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିଜେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଥିଲେ । ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏଠାରେ ନୂତନ ପୋଲ ନିମାର୍ଣ କରାଯିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେତେବେଳେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।

Comments are closed.