ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ବିଭାଗ ବଂଟନ : କାହାକୁ ମିଳିଲା କେଉଁ ଦାୟିତ୍ୱ, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୁରା ତାଲିକା ?

6,492

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ରେକର୍ଡ ପଂଚମ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ନବୀନ । ପ୍ରଥମ ଥର ରାଜଭବନ ବାହାରେ ଏକ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଶପଥ ସମାରୋହ । ନବୀନଙ୍କ ସହ ନବୀନ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ବି ଆଜି ଶପଥ ନେଇଛି । ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ, ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ, ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ, ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା, ପ୍ରତାପ ଜେନା, ଅରୁଣ ସାହୁ ,ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି,  ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ନବକିଶୋର ଦାସ, ଟୁକୁନି ସାହୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାସ, ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା, ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା, ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ, ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ, ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା ଓ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭିତରେ ବିଭାଗ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ।  ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଗୃହ ଓ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ରଖିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ୱ ବଂଟନ ହୋଇଛି ।

କ୍ୟାବିନେଟ୍ ପାହ୍ୟା . . . . 

ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ     –   ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ସମବାୟ ବିଭାଗ

ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ  –  ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ଓ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ             –  ଖଣି ଇସ୍ପାତ୍, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ, ଗୃହ ବିଭାଗର ରାଜ୍ୟପାହ୍ୟା ଦାୟିତ୍ୱ

ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ        –  ଅର୍ଥ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ

ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା      – ବାଣିଜ୍ୟ-ପରିବହନ, ଯୋଜନା ଓ ସମନ୍ୱୟ ବିଭାଗ

ପ୍ରତାପ ଜେନା             –  ପଂଚାୟତିରାଜ, ଆଇନ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ

ଅରୁଣ ସାହୁ               –  କୃଷି, ମତ୍ସ୍ୟ, ପଶୁସମ୍ପଦ ଓ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି           –  ରାଜସ୍ୱ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ                 –  ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ

ନବ କିଶୋର ଦାସ       –  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ

ଟୁକୁନି ସାହୁ                –  ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ       –  ଗୃହ, ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ

 

ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପାହ୍ୟା

ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ           –  ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା                   –   ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବିଭାଗ

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର               –  ଶକ୍ତି ଓ ଶିଳ୍ପ, ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ମଧ୍ୟମ ବିଭାଗ

ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ     –  ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଭାଷା , ସାହିତ୍ୟ ଓ ସସ୍କୃତି ବିଭାଗ

ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା               –  ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ

ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ୍                  –  ହସ୍ତତନ୍ତ  ଓ ବୟନ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ

ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ                –  ଜଳ ସମ୍ପଦ,  ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ

ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା        –  କ୍ରୀଡ଼ା, ଯୁବ ବ୍ୟାପାର , ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା

ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ             –  ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

 

Comments are closed.