ନନ୍ଦନକାନନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଚିଡ଼ିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ : ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ

127

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ଚିଡ଼ିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପହଂଚି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଚିଡିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷର ସଚିବ ଏସ୍‌ ପି ଯାଦବ ଓ ଜାତୀୟ ହରପିସ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ ଗୌରାଙ୍ଗ ମହାତୋ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ସଂପର୍କରେ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଚିଡ଼ିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି, ହରପିସ୍‌ ରୋଗରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ । ଏହା ହେଉଛି ଚିଡ଼ିଆଖାନା ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ହରପିସ୍‌ ଭାଇରସ୍‌ ମାଈ ହାତୀମାନଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ହାତୀମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିୟମିତ ଭାବେ ଆମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ରଖିଥିଲା । ତେଣୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ।

ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ନନ୍ଦନକାନନର ଉପ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜୟନ୍ତ ଦାସ, ପିସିସିଏଫ୍‌ ହରିଶଙ୍କର ଉପାଧ୍ୟାୟ, ଓୟୁଏଟି (ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ)ର ପାଥୋଲୋଜି ମୁଖ୍ୟ ଡ. ସୁଶେନ ପଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ‘ନନ୍ଦନକାନନ’ରେ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ୪ଟି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସମୀକ୍ଷା। ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ବିଭୀଷିକା ପରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଚିବ ଓ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Comments are closed.