ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବାଲିଯାତ୍ରାର ଦୃଶ୍ୟ : ଝିକିମିକି ଆଲୁଅରେ ଝଟକୁଛି ମହାନଦୀ ପଠା 

435

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଏବେ କଟକରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ । ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ ଜମୁଛି ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ । ପୁରା ପରିବେଶ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଛି । ଝିକିମିକି ଆଲୁଅରେ ଝଟକୁଛି ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ । ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଛି ବାଲିଯାତ୍ରାର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚିିତ୍ର । ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି  ।

ଆଜି କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ । ସବୁଦିନ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ ଗହଳି ଚହଳି । ଦିନକୁ ଦିନ ଭିଡ ବଢିବା ସହ ବେପାର ବି ଜମୁଛି । ବାଲିଯାତ୍ରା ମୁଖ୍ୟଗେଟ୍କୁ ଆଲୋକମାଳାରେ ସଜ୍ଜାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି। ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହେଉଛି  ।  ଦିନକୁ ଦିନ ବାଲିଯାତ୍ରା ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏବର୍ଷ ବି ବାଲିଯାତ୍ରାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ପାଲଟିଛି ସ୍ବାଦଷ୍ଟ ଠୁଙ୍କାପୁରି । ଏ ବର୍ଷ ଠୁଙ୍କାପୁରି ଷ୍ଟଲ୍‌ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଐତିହାସିକ ଯାତ୍ର‌ା ପାଇଁ ଅଧିକ ୬ ଏକର ଜମି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ସବ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବହୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗାଡ଼ିକୁ ଅଧାବାଟରେ ରଖି ମୋ ରିକ୍ସା, ମୋ ସାଇ‌କେଲ୍‌ ଜରିଆରେ ପଡ଼ିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି।

Comments are closed.