ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସାହା ହେଲା ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା : ବୁୁଲବୁଲ ପ୍ରଭାବରେ କମିଲା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ

926

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ଅଣନିଃଶ୍ବାସୀ ‌ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ତ୍ରାହି ମିଳିଛି । ସପ୍ତାହଯାକ ରାଜଧାନୀର ଏୟାର କ୍ବାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ଏକ୍ୟୁଆଇ) ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ରହିବା ପରେ ଆଜି ଏହା ୭୬କୁ କମିଛି । ହଠାତ୍ ରାଜଧାନୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପଛରେ ସରକାରଙ୍କର କି କୌଣସି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାର ହାତ ନାହିଁ । ରାଜଧାନୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ବାତ୍ୟା ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ କମାଇ ଦେଇଛି । ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜଧାନୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ହୋଇଥିବା ମାତ୍ର ୪ମିମି ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଏକ୍ୟୁଆଇ ୭୬କୁ ଖସି ଯାଇଛି ।

ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯେଉଁଭଳି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି, ତାହାକୁ ଯେ‌ କେବଳ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସାହା ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠରେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ ସିନା ଉଜୁଡ଼ି ଯାଉଛି, ହେଲେ ରାଜଧାନୀ ଭିତରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂ‌ଷଣ ଦାଉରୁ ଉଦ୍ଧାର ମିଳି ଯାଉଛି । ଏ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଏବେ ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଲଟିବାକୁ ବସିଲାଣି ।

ଗତ ରବିବାର ରାଜଧାନୀର ଏକ୍ୟୁଆଇ ୨୩୦ ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏକ୍ୟୁଆଇ ୭୬ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ସବୁ ଧୂଳିକଣା ତଳେ ବସି ଯାଇଛି । ଆଜି ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଚାଲିବା ବେଳେ ନାକ ରୁନ୍ଧି ହେଲା ଭଳି ଲାଗୁ ନଥିଲା କି ଅଧିକ ସମୟ ଚାଲିଲେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ଯେପରି ହାଲିଆ ଲାଗେ, ସେମିତି ଲାଗୁନଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବାଇକ୍‌ ଚଲାଇ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ କଳା ଆସ୍ତରଣ ବସୁନଥିଲା କି ମୁହଁ ବାଲିଆ ବାଲିଆ ଲାଗୁନଥିଲା । ରାଜଧାନୀର ସବୁଠୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଲଟିଥିବା ଜୟଦେବ ବିହାର ଏବଂ ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକରେ ଆଜି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହଠାତ୍ କମି ଯାଇଥିଲା । ଗତ ସୋମବାର ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକରେ ଏକ୍ୟୁଆଇ ୪୦୫ ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା ୭୩କୁ ଖସି ଆସିଛି ।
ସେହିପରି ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକରେ ଏକ୍ୟୁଆଇ ୩୫୦ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା ୬୮କୁ ଖସି ଆସିଛି। ଯାହା ଭଲ ନହେଲେ ବି ଚଳନୀୟ ବୋଲି ସ୍କାଏମେଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଆ‌ଜି ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକରେ ପିଏମ୍‌-୨.୫ ୭୩ ଥିବା ବେଳେ, ପିଏମ୍‌-୧୦ ଥିଲା ୫୬ । ସ୍କାଏମେଟ୍‌ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଶନିବାରରୁ ଆଜି ମଧ୍ୟରେ ଜୟଦେବବିହାର ଛକରେ ବୁଧବାର ପିଏମ୍‌ ୧୦ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଥିଲା । ସେଦିନ ବିଏମ୍‌-୧୦ ୧୫୦ ଛୁଇଁଥିଲା । ସେହିପରି ପିଏମ୍‌ ୨.୫ ଶନିବାରରୁ ବୁଧବାର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୩୫୦ ପାଖାପାଖି ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା ୭୩କୁ କମିଛି । ଆଜି ସକାଳ ୯ଟାରେ ପିଏମ୍‌ ୨.୫ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୮୫ ଥିଲା। ସେହିପରି ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକରେ ଆଜି ପିଏମ୍‌୨.୫- ୬୮ ଥିବା ବେଳେ ପିଏମ୍‌ ୧୦- ୫୩ ଥିଲା । ସକାଳ ୮ଟା ବେଳେ ପିଏମ୍‌ ୨.୫ ସର୍ବାଧିକ ୮୫ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ଶନିବାରରୁ ବୁଧବାର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକରେ ପିଏମ୍‌ ୨.୫ – ୩୫୦ ପାଖାପାଖି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା କମି ୬୮କୁ ଖସିଛି ।

ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ଖସିବା ପରେ ପରିବେଶବିତ୍ ବିଜୟ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜଧାନୀର ଅବସ୍ଥା ଯାହା ହେଲାଣି ତାକୁ କେବଳ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଭରସା । ମଝିରେ ମଝିରେ ଅସରାଏ ଲେଖାଏ ବର୍ଷା ହେଲେ ହିଁ ରାଜଧାନୀବାସୀ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ । ନଚେତ୍‌ ପ୍ରଦୂଷଣଜନିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବେ । ରାଜଧାନୀରେ ବା‌ୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କମାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ହେବ । ଉପରୁ ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ’ କଲେ ହିଁ ଧୂଳିକଣା ତଳେ ପଡ଼ିବ। ନଚେତ୍ ଏ‌ମିତି ଲୋକ ଅଣନିଃଶ୍ବାସୀ ହେଉଥିବେ ।

ରାଜଧାନୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ନେଇ ‘ସମ୍ବାଦ’ରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଧାନସଭାର ପରିବେଶ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ହୋଇଥିଲା । କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ କହିଥିଲେ ଯେ ଯାହା ତଥ୍ୟ ସବୁ ବାହାରିଛି ସବୁ ଭୁଲ୍‌ । ଆମେ ଯାହା କହୁଛୁ ଠିକ୍ । ଅପରପକ୍ଷେ ସରକାରଙ୍କ ଦୁଇଟି ସଂସ୍ଥା ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଲିମିଟେଡ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାପ ଜନିତ ତଥ୍ୟରେ ବି ତାଳମେଳ ରହୁନି । ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ୟୁନିଟ-୮ରେ ଏକ୍ୟୁଆଇ ୧୦୧ଥିଲା, ଯାହା ଚଳନୀୟ । ହେଲେ ବିଏସ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ଛକରେ ଲାଗିଥିବା ବୋର୍ଡରେ ୟୁନିଟ-୮ ଡିଏଭି ଛକରେ ଏକ୍ୟୁଆଇ ୮୮ ଥିଲା । ଏହାକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ତଥ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ କେଉଁ ବିଶ୍ବାସରେ ନିଜ ତଥ୍ୟ ଠିକ୍‌ କହୁଛନ୍ତି, ତାହା ଜଣାପଡ଼ୁନି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.