ପିଟିଆଇ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍: ‘ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟ  ସହଯୋଗୀ ନେତାଙ୍କ ସହ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ବୈଠକର ଏହି ଭିଡିଓ ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏବେ ଏହା ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି

149

ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ : PTI
ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୁବ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ଭିଡିଓରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ସହ ଲଲନ ସିଂ ଏବଂ ଆରଜେଡି ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟାଲ୍ ଇନକ୍ଲୁସିଭ୍ ଆଲାଇନ୍ସ’ (‘ଇଣ୍ଡିଆ’) ର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରୁଥିବାର ଦାବି କରି ଏହି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରାଯାଇଛି ।

ପିଟିଆଇ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ ଡେସ୍କ ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦ୍ଵାରା ଏହା ଏକ ନକଲି ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଡେସ୍କ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜାଣିପାରିଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୩ ର ଅଟେ। ସେତେବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏନଡିଏ ମେଣ୍ଟର ଅଂଶୀଦାର ନଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ସେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ନକଲି ଦାବି ସହିତ ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି ।

୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ଏକାକୀ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନଥିବା ହେତୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଭୂମିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡିଛି । ବିରୋଧୀ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ନୀତୀଶଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

 ଦାବି:

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ‘ଏକ୍ସ’ରେ ପପୁ ରାମ ମୁଣ୍ଡ୍ରୁ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ସହିତ ଲେଖିଛନ୍ତି,“ କ୍ଯା ଖେଲା ହୋନା ବାକି ହୈ ? କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନୀତୀଶ କୁମାର । ଏହି ଭିଡିଓ ଏବେ ଏବେ ଆସିଛି  ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି ।  ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ସରକାର। ”

ଫେସବୁକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଶେହବାଜ ସରିଫ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦାବି ସହିତ ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓରେ ଲେଖାଅଛି , “ଚାଚାଜୀ ମାନ୍ ଗେୟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭକ୍ତମାନେ ଖାଲି ଜଳିବେ । କିଛି ନୂଆ ଘଟଣା ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ”

ଅନୁସନ୍ଧାନ:

ଭାଇରାଲ୍ ଦାବିର ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ଡେସ୍କ ପ୍ରଥମେ ରିଭର୍ସ ଗୁଗୁଲ୍ ଲେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଭିଡିଓର ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ଖୋଜିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଟିଭି 9 ବିହାର ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପାଇଥିଲୁ ।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୨,୨୦୨୩ ରେ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର, ତତ୍କାଳୀନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଏବଂ ତାପରେ ଜେଡିୟୁ ସଭାପତି ଲଲନ ସିଂ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଯେତେବେଳେ ଡେସ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୀ ୱାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୁଗୁଲକୁ ଖୋଜିଲା ସେତେବେଳେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଆମେ ପାଇଲୁ ।

ଏନଡିଟିଭି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଦିନ  ଏନଡିଏର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ୭, ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ ମାର୍ଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନାଡା, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜେଡିୟୁ ନେତା ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ଟିଡିପି ମୁଖ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଏବଂ ଏନଡିଏର ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ଦଳର ଅନେକ ନେତା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦଳର ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଏନଡିଏ ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ସମର୍ଥନ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ଏବେକାର ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପରେ ଏହି ଭିଡିଓ ନକଲି ଦାବି ସହ ସେୟାର କରାଯାଉଛି ।

ଦାବି

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ସତ୍ୟ

ପିଟିଆଇ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ଦାବି ନକଲି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଉପସଂହାର

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରାଯାଉଛି ଯେ ଜେଡିୟୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିରୋଧୀ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ମେଣ୍ଟର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପିଟିଆଇ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଦାବି ନକଲି ଅଟେ । ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ସେତେବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏନଡିଏର ଅଂଶୀଦାର ନଥିଲେ।

curtsy : PTI
Translated and republished by : KanakNews 
part of : Shakti collective