ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ସୁନ୍ଦର ହେବ ପୁରୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣାଭ  ବେଳାଭୂମି : ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଛି ସଫେଇ ଅଭିଯାନ, ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ବଲିଉଡ଼୍ ଓ ଓଲିଉଡ଼୍ କଳାକାର

356

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେବ ପୁରୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣାଭ ବେଳାଭୂମି । ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣାଭ ବେଳାଭୂମିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି ମଇଳା, ଆବର୍ଜନା ଆଉ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲ । ବେଳାଭୂମିକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ସୁନ୍ଦର ଗଢ଼ି ତୋଳିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ପୁରୀକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ବିଦେଶରରୁ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ  ଛୁଟିଆସନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଆକର୍ଷଣ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା ଜାତିର ପ୍ରାଣକେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଆଉ ଅନ୍ୟଟି ବେଳାଭୂମିରେ ସମୟ ବିତାଇବା । ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପାଦ ଥାପିବା ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନଲାଭ ପରେ ଛୁଟିଯାଆନ୍ତି ବେଳାଭୂମିର ନୈସର୍ଗିକ ଶୋଭାରାଜି ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ । ତେବେ ପୁରୀରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସଂଖ୍ୟା ଯେତିକି ବଢ଼ୁଛନ୍ତି, ବେଳାଭୂମିରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବେଳାଭୂମି ସଫେଇ ଦିବସ ଅବସରରେ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଚାଲିଛି ବଡ଼ ଧରଣର ସଫେଇ ଅଭିଯାନ ।

ନୂଆରୂପ ପାଇବ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି । ସବୁଠୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେବ ମୋ ବିଚ୍ । ଆବର୍ଜନା ମୁକ୍ତି ହେବ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ମୁକ୍ତ ବେଳାଭୂମି ସହ ଚାଲିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ମୋ ବିଚ୍ ଅଭିଯାନ । ଅସ୍ତରଙ୍ଗରୁ ଅରଖକୁଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଛି ସଫେଇ ଅଭିଯାନ । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାପୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଏକାଠି ହେଉଛନ୍ତି ଦଶ ହଜାର ଲୋକ । ଉପକୂଳିଆ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବଲିଉଡ଼୍ ଓ ଓଲିଉଡ଼୍ ସିନେ ତାରକା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟୁଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବେଳାଭୂମି ସଫେଇ ଅଭିଯାନ ।

ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପୁରୀରେ ଆବର୍ଜନା ନିଷ୍କାସନକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଳାପାଳଙ୍କ ଫୋକସରେ ରହିଛି ଆବର୍ଜନା ମୁକ୍ତ ସହର । ଏମିତିକି ପୁରୀକୁ ଡଷ୍ଟବିନ ଫ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ  ବଲୱନ୍ତ ସିଂ । ପଦ୍ମଶୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ବେଳାଭୂମି ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କୁ ବେଳାଭୂମିକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି  ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

 

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.