ନଖର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କେଉଁ ରୋଗକୁ କରେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ? ନଖର ରଙ୍ଗ ଜଣାଇବ ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କେଉଁ ରୋଗ !

460

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ନଖଗୁଡ଼ିକ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉ, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ନଖର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆକୃତି ବଦଳିଯାଏ । ନଖର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆକୃତିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନଖର ରଙ୍ଗ ପ୍ରାୟତଃ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ନଖରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ କାରଣ ନଖର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଖରାପ ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ନଖର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯକୃତ, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ହୃଦୟରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ନଖକୁ ଦେଖି ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନଖର ଧଳା, ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ନୀଳତା ଭଳି କେତେକ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଗକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

ନଖର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କେଉଁ ରୋଗକୁ ସୂଚାଏ ?

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଏବଂ ଶୁଷ୍କତା ହରାଇବା – ଯଦି ନଖଗୁଡ଼ିକରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ନଥାଏ, ଶୁଖିଗଲା, ତେବେ ଏହା ଥାଇରଏଡ୍ ପରି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେବାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ । ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ନଖ ଏକ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ।

ଧଳା ନଖ – ଶୁଷ୍କ ଓ ଦୁର୍ବଳ ନଖ କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ସୂଚାଇଥାଏ ।

ନଖ ମଳିନ ପଡିବା – ଯଦି ନଖଗୁଡ଼ିକ ମଳିନ ଦେଖାଯାଉଛି, ତେବେ ଏହା ରକ୍ତହୀନତା, ହୃଦଘାତ, ଯକୃତ ରୋଗ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ହଳଦିଆ ନଖ – ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଛି ହଳଦିଆ ନଖର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ । ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣରେ, ନଖଗୁଡ଼ିକ ଅତି ପତଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ହଳଦିଆ ନଖ ଥାଇରଏଡ୍, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ହାଲୁକା ନୀଳ – ଯଦି ନଖର ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ନୀଳ ହୋଇଯାଇଛି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶରୀରକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ମିଳୁନାହିଁ । ଏହା ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ହୃଦୟ ସମସ୍ୟା ଆଡକୁ ସୂଚାଉଛି ।

ଧଳା ନଖର ଉପର ଭାଗରେ ଗୋଲାପୀ ରେଖା – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନଖର ଉପର ଭାଗରେ ଗୋଲାପୀ ରେଖା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶରୀରର କିଛି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ, ହୃଦ ରୋଗ, ଗମ୍ଭୀର ସଂକ୍ରମଣ ଇତ୍ୟାଦି ସୂଚାଇଥାଏ ।

ନଖରେ ଗାର ପଡିବା – ଏହା ଭିଟାମିନ୍-ବି, ବି -୧୨, ଜିଙ୍କ ଅଭାବକୁ ସୂଚିତ କରେ ।

ନୀଳ ନଖ – ହୃଦୟ, ଫୁସଫୁସରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ।

ନଖର ଘନତା – ଯଦି ନଖର ଘନତା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ କିମ୍ବା ସ୍ତର ମୋଟା ହେବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧୁମେହ, ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ବକ୍ର ନଖ – ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନଖ ବକ୍ର ହୋଇଛି ସେମାନେ ଏକ ପରିବାରର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଜେନେଟିକ୍ ସମସ୍ୟା ପାଇପାରନ୍ତି । ଏହା ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ହାଇପୋକ୍ରୋମିକ୍ ରକ୍ତହୀନତାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।