ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ୧୧ ଟି ଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି, ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଏହିପରି ଥିଲା ଭାରତର କୂଟନୀତି  

82

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ୨୦୨୩: ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଆଉ କିଛିଦିନ ପରେ ନୂଆବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଆସିଛି ।  ୨୦୨୩  ମସିହାରେ ସେ ୧୧ ଟି ଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଜାପାନ, ପାପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗିନି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ୨୦୨୩ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୨୦୨୩ର ମୋଦୀଙ୍କ  ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ  ଦୁବାଇ ଗସ୍ତ

ବର୍ଷ ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱ ଜଳବାୟୁ ଆକ୍ସନ୍ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋବାଇ ଦୁବାଇରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପାର୍ଟି ଅଫ୍ କ୍ଲାଇମେଟ୍ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା, ଯାହା COP28 ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ  ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଗସ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋକୋ ୱିଡୋଡୋଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅଷ୍ଟାଦଶ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ୨୦ ତମ ASEAN- ଭାରତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଗ୍ରୀସ ଗସ୍ତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗ୍ରୀସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଗତ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଗ୍ରୀସ ଗସ୍ତ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀରେ ନବୀକରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ୟୁଏଇ ଗସ୍ତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜୁଲାଇରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ବଷ୍ଟିଲ୍ ଡେ ସାମରିକ ପରେଡରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ୨୦୧୭  ରେ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଏହି ସମ୍ମାନ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ସହ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ଘରୋଇ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଫ୍ରାନ୍ସ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜୁଲାଇ ୧୫ ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଆବୁଧାବିରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ ଜାଏଦ ଅଲ ନାହିନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସହଯୋଗର ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ, ବିଶେଷକରି ୟୁଏଇର COP28 ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଏବଂ G20 ର ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ

ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜିଲ ବାଇଡେନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ଜୁନ୍ ୨୧ ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲେ । ଜୁନ୍ ୨୨ ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୱାଶିଂଟନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ବାଇଡେନଙ୍କ ସହ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଭୋଜନରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ୨୨ ରେ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସର ମିଳିତ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କେବଳ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଭେଟି ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଅନେକ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଇଜିପ୍ଟର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦେଲ-ଫତ୍ତାହ ଅଲ-ସିସିଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ଇଜିପ୍ଟ ଗସ୍ତରେ କାଇରୋରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସିସିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଇଜିପ୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ।

G7 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରୁ ଆରମ୍ଭ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ G7 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ସହିତ ତାଙ୍କର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜାପାନର ହିରୋସିମା ଠାରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପାପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗିନି ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦେଶକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ଥିଲା। ତା’ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆନ୍ଥୋନୀ ଆଲବାନେଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସିଡନୀ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା  କରିଥିଲେ।