ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର ଦିନ ପାଳିତ ହେଉଛି ମାନବାଧିକାର ଦିବସ । ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ପ୍ରତି ଜାଗୃତ ରହିବାକୁ ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା

72

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖକୁ ଆର୍ନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବାଧିକାର ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ ହୋଇ ଆସୁଛି । ୧୯୫୦ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସର ୧୦ ତାରିଖକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ତରଫରୁ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା କି ବିଶ୍ୱସାରା ଲୋକମାନେ ଯେଭଳି ନିଜର ଅଧିକାର ପ୍ରତି ଜାଗୃତ ରହିବେ । ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଜେନରାଲ ଓସେବଲୀ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାପରେ ଜେନରାଲ ଓସେବଲୀ ୪୨୩ (ଭି) ରିଜ୍ୟୁଲେସନ ପାରିତ କରି ସବୁ ଦେଶ ଓ ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ମାନବାଧିକାର ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ।

ମାନବାଧିକାର ଦିବସ ଲୋକମାନେ ନିଜର ଅଧିକାର ପ୍ରତି କିଭଳି ସଚେତନ ରହିବେ ସେହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ମାନବାଧିକାର କାନୁନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଆର୍ଥିକ, ସାମାଜିକ ଓ ଶିକ୍ଷା ଭଳି ଅଧିକାର ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଏହି ମଣିଷର ଜନ୍ମଗତ ଅଧିକାର । ଯାହାଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ଜାତି, ରାଷ୍ଟ୍ର।ୟତା, ଧର୍ମ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସେମାନଙ୍କୁ କେହି ପ୍ରତାରିତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଭାରତରେ ମାନବାଧିକାର ଆଇନ ୨୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆୟୋଗ ଏବେ ରାଜନୈତିକ, ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଛି । ଯେମିତିକି ଶ୍ରମ, ଏଚଆଇଭି, ବାଲ୍ୟ ବିବାହ, ମହିଳା ଅଧିକାର ଭଳି ସମସ୍ୟା ବେଳେ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଠିଆ ହେଉଛି ।

Comments are closed.