ଚୀନ୍‌ର ଯୁବବର୍ଗ କାହିଁକି ଯାଉଛନ୍ତି ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ? ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଗଲେଣି ।

108

ଚାଇନା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି।  ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୭.୧ ନିୟୁତ ଚାଇନାର ଲୋକ ବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ଚାଇନାର ନାଗରିକ ଝାଙ୍ଗ ଚୁଆନାନ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ କଠୋର ଶୂନ-କୋଭିଡ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଚାକିରି ହରାଇଥିଲେ । ସାଂଘାଇର ଏକ କସମେଟିକ୍ ଫାର୍ମରେ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବରେ ଚାକିରିରୁ ବରଖାସ୍ତ ହେବା ପରେ ୩୪ ବର୍ଷୀୟ ଝାଙ୍ଗ ଅନଲାଇନ୍ ଥାଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ୧୪୦୦ ଡଲାର୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ଶିକ୍ଷା ଭିସା ପାଇ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ଉତ୍ତର ସହର ଚିଆଙ୍ଗ ମାଇକୁ ଚାଲିଗଲେ ।

ଝାଙ୍ଗ ହେଉଛି ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟକ ଚାଇନିଜ୍ ଯିଏ ଆଦର୍ଶଗତ କାରଣରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶର ଅତି ପ୍ରତିସ୍ପର୍ଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି, ସୀମିତ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ବେରୋଜଗାରରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବିଦେଶକୁ ଚାଲି ଯାଉଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି। ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ କଠୋର କୋଭିଡ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବନ୍ଦ କରି ରଖିଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ ଯୁବକମାନେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ବିଦେଶକୁ ପଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।  ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ ଚେନ୍ AFP କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ସାଂଘାଇରେ କଡା ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଚେନଙ୍କର ଏକ ସ୍ଥିର, ଭଲ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ୟାରିଅର୍ ପାଇଁ ସେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ ।

ଚାଇନିଜମାନେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ କାହିଁକି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ?

ଚାଇନାର ଲୋକପ୍ରିୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଲାଭ ଭିଡିଓରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ସୁଲଭ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଦେଶୀ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସୁଲଭ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନିଜକୁ ଏକ ସ୍ୱର୍ଗ ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ କରୁଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଦେଇଥାଏ । ୟୁରୋପ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଆମେରିକା ଅପେକ୍ଷା ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା ସହଜ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିସା ସହିତ ଏକ ଭାଷା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ  । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୭୦୦ ରୁ ୧୮୦୦ ଡଲାର ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ।

ଷ୍ଟଡ଼ି ଭିସାରେ ଯାଉଛନ୍ତି ଚୀନି ଯୁବକ

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଏକ ବର୍ଷ ଅଧ୍ୟୟନ ଭିସା ପାଇବା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସହଜ ଅଟେ । ପ୍ରାୟ ୫୦୦  ଚାଇନାର ଲୋକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଚିଆଙ୍ଗ ମାଇର ପାୟାପ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଥାଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ପାଇଁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ବିଦେଶରେ ରହିବା ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ।

ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ ନାଗରିକ ?

ସାଉଥ୍ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭.୧  ନିୟୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ଚାଇନିଜ୍ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ସର୍ବ ପୁରାତନ ତଥା ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଇନିଜ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ପରିଣତ କରେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫  ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଚୀନ୍ ନାଗରିକ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବିଦେଶୀ କ୍ରେତାମାନଙ୍କର ସର୍ବ ବୃହତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭାବରେ ଚାଇନିଜ୍ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି ଏବଂ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ୩୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ୟୁନିଟ୍ ହାରାହାରି ୧୫୦,୦୦୦ ଡଲାରରେ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି।