କିଏ ଏହି ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓ ନେତା? ଯାହା ଉପରେ ଥିଲା ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ।

145

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ରବିବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ର ଗଡଚିରୋଲି ରେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ନିପାତ ହେଲେ ୨୬ଜଣ ମାଓବାଦୀ । ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିଲେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓନେତା ମିଲିନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେ  । କିଏ ଏହି ମାଓ ନେତା, ଯାହାକୁ ଧରିବାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସ୍ । ଆଉ ଯାହାଙ୍କୁ ଧରାଇଦେବାକୁ ପୋଲିସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ।

ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ଓରଫ କମାଣ୍ଡର ଏମ ଓରଫ ଦୀପକ ଓରଫ ସହାୟଦ୍ରି ପ୍ରାୟ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନକ୍ସଲ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଧରାଇଦେବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର । ସେ ୟାବତମାଲର ଭାନି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା । ମିଲିନ୍ଦ ଟେଲଟୁମ୍ବାଡେ ସିପିଆଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ଏଲଗାର ପରିଷଦ ମାମଲାରେ ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ଫେରାର ଥିଲେ। ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେଙ୍କ ଭାଇ ଆନନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେଙ୍କୁ ସମାନ ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ମିଲିନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୧ ରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ମଧ୍ୟ ଜାମଭୋଲଖେଡା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ର ଏମଏମସି ଗରିଲା ଜୋନ୍ ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ମିଲିନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେ ଏମଏମସି ଅଞ୍ଚଳର ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ । ସହରାଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲ ବାଦୀ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରଚାରରେ ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମିଲିନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେ ମଧ୍ୟ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ପଛୁଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନକ୍ସଲ ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ଏବଂ ଅପରେସନ୍ ଯୋଜନା କରିବା ପାଇଁ ମିଲିନ୍ଦ ତେଲଟୁମ୍ବାଡେ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ଥିଲେ। ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମିଲିନ୍ଦ ତେଲତୁମ୍ବାଡେ ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଅପରେସନକୁ ସଫଳ ରୂପ ଦେଇଥିଲେ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରବିବାର ଦିନ ଗଡଚିରୋଲିରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ୨୬ ଜଣ ନକ୍ସଲ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ସି-୬୦ ୟୁନିଟ୍ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲା । ତେବେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ସହ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୪ ଜଣ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ପୋଲିସ କମାଣ୍ଡୋ ଦଳ ସୂଚନା ପାଇଥିଲେ ଯେ କିଛି ନକ୍ସଲ ଛତିଶଗଡ଼ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଡଚିରୋଲି ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପୋଲିସ୍ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଗୁଳିମାଡ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମିଲିନ୍ଦଙ୍କ ସହ ୨୬ଜଣ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।