ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର କିଏ ? ଯାହାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଚାଲିବ ଆଫଗାନ ।

211

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହାର ନୂଆ ସରକାରର ରୂପରେଖ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛି । ଏ ନେଇ ଆଜି ମନ୍ତ୍ରି ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତାଲିବାନର ‘ଶୁରା’ କାଉନ୍‌ସିଲ ଦେଶରେ ଶାସନ କରିବ ବୋଲି ଆଜି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯିବା ପରେ ପୂର୍ବ ତାଲିବାନ ସରକାର ଭଳି ଏହି ସରକାରର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅତି କଠୋର ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ତାଲିବାନର ଅନ୍ୟତମ ଶୀର୍ଷ ନେତା ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର ଏହି ନୂଆ ସରକାରର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ମହମ୍ମଦ ୟାକୁବ୍‌ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଆବ୍ବାସ ଷ୍ଟାନେକ୍‌ଜାଇ ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ରହିବେ ।

ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର କିଏ ? ୧୯୯୪ ରେ ତାଲିବାନ ଗଠନ କରିଥିବା ୪ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମଲ୍ଲିକା ଅବଦୁଲ ଘନି ବରାଦର ଅନ୍ୟତମ । ୨୦୦୧ରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମୁଲ୍ଲା ବାରଦାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଦ୍ରୋହର ଖବର ଆସିଥିଲା । ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୦ରେ, ଆମେରିକା ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର କରାଚି ସହରରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ୨୦୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର କଏଦୀମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୩ ରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ତାହା କେହି ଜାଣି ନ ଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ୯୦ ଦଶକରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ ମୁଲ୍ଲା ମହମ୍ମଦ ଉମର । ବାରଦାର କେବଳ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ନୁହଁନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ବରଦାରଙ୍କ ଭଉଣୀ ମୁଲ୍ଲା ଓମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ୯୦ ଦଶକର କୁଖ୍ୟାତ ତାଲିବାନ ଶାସନରେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଥିଲେ । ମୁଲ୍ଲା ଓମାର ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ସେ ତାଲିବାନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ । ୧୯୯୪ରେ ତାଲିବାନ ଗଠନ ପରେ ସେ ଜଣେ କମାଣ୍ଡର ତଥା ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।