ରାଜ୍ୟସଭାରେ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା । କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ କିଏ ବୁଝାଇବ କୃଷି ଆଇନରେ କ’ଣ ରହିଛି କଳା

110

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ସଡକରୁ ସଂସଦ ଯାଏ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ହଙ୍ଗାମା । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ସମ୍ବୋଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମକୁ ମଜଭୁତ୍ କରାଯିବା ସହ କୃଷକ ଓ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ସିଧା ସଳଖ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦିଆଯାଉଛି । ଏହାସହ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର କାମ କରିବା ସହ କୃଷକ ମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର କିଭଳି ଦ୍ୱିଗୁଣା ହୋଇପାରିବ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ପାଖା ପାଖି ୧୦ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୧.୧୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଚଳିତ ବଜେଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟୟବରାଦ କମ୍ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ କି ବର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖା ପାଖି ୧୦ କୋଟି ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବର୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ବଜେଟରେ ବ୍ୟବବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ପଞ୍ଜିକରଣ ବଢିବ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ବ୍ୟବବରାଦ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ସରକାର ଏବେ ଏଫପିଓ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା କୃଷକ ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଫଣ୍ଡରେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି ।
ଏହାସହ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାରିତ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ କଳା ଆଇନ ବୋଲି କହୁଥିବା ବିରୋଧୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରି ଶ୍ରୀ ତୋମାର କହିଥିଲେ କି ‘ମୋତେ କେହି ବୁଝାଇପାରିବେ କି ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ଭିତରେ କ’ଣ ରହିଛି କଳା’

Comments are closed.