ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତା କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ କାହିଁକି ଆସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ଚିନ୍ତାଧାରା

260

ମଣିଷ ଅବସାରଗ୍ରସ୍ତ କାହିଁକି ହୁଏ?
ଅବସାରଗ୍ରସ୍ତର କାରଣ କଣ?
ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ହୋଇପାରିବ କି ସମାଧାନ !
କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏବେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ । ମାତ୍ର ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସୁଶାନ୍ତ କେଉଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇ ଗତି କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ। ପୁଲିସ ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁଶାନ୍ତ ଗତ ୬ମାସ ଧରି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ପ୍ରଥମ ନୁହେଁ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ କଳାକାର ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତା କ’ଣ, ଯାହା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା ।

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତା ହେଉଛି ଏକ ମାନସିକ ବିକୃତି ଯାହା ଏକ ଗୁରୁତର ମାନସିକ ରୋଗ ଅଟେ । ଏଥିରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଚିନ୍ତିତ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ମନରେ ଆସେ । ଅନେକ ଥର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିସ୍ଥିତି ସାମ୍ନାରେ ଏତେ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରେ ଯେ ସେ ନିଜ ଜୀବନ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ରୋଗୀ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଥାଏ । ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ମସ୍ତିସ୍କ ନୁହେଁ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଖରେ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବସାଦର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀ ନିଜକୁ ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀରେ ‘ହୁ’ ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୨୬କୋଟି ଲୋକ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି।

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର କାରଣ

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଯଦି ପରିବାରର କେହି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ଥିବେ, ପିଲାଦିନେ ଘଟିଥିବା କିଛି ଘଟଣା, ମସ୍ତିଷ୍କ ଗଠନ, ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା, ଡ୍ରଗ୍ ଅଭ୍ୟାସ, ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସମସ୍ୟା, ମନ ମୁତାବକ ଜିନିଷର ଅଭାବ, ଚାକିରିରେ ସମସ୍ୟା, ଋଣ ଭାର ଭଳି ଘଟଣା ଜଣେ ମଣିଷକୁ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ କରିଦେଇଥାଏ।

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତତା ହେତୁ ମଣିଷର ହାବଭାବରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସବୁବେଳେ ଅସ୍ଥିର ଏବଂ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରିବା, କ୍ରୋଧିତ ହେବା, ଅନେକ ସମୟରେ ବିରକ୍ତ ଲାଗିବା, ଠିକ ଭାବରେ ନିଦ ନହେବା, ମନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିବା, ଉଦାସୀନତା ଅନୁଭବ କରିବା, କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ ନଲାଗିବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ କରିବା ହେଉଛି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ଥର ଲକ୍ଷଣ ।

ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋଗ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ଥ ସମସ୍ୟା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେତେବେଳେ କ୍ରମାଗତ ନକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆଘାତ କରିବାର ଚିନ୍ତା ଆସେ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ତୁମର ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ତୁମର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ଥଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ଥ ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ । ଏକ ରହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବହି ପଢନ୍ତୁ, ଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଅନ୍ତୁ, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ସେବନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଟକ୍ ଥେରାପିର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ସହ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

Comments are closed.