ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ର ସପ୍ତାହବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅଭିଯାନ ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୃଦୁଢ କରିଛି

42

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ୍‌, ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼, ଭାରତର ପ୍ରମୂଖ ଗ୍ରେଡ୍ ଆଲୁମିନା ଉତ୍ପାଦକ ସ୍ମେଲଟର ତଥା ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମର ଏକ ୟୁନିଟ୍‌, ଓଡିଶାର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ତଥା ରକ୍ତଦାନ ଡ୍ରାଇଭର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏକ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ଇଭେଂଟ କଳାହାଣ୍ଡିର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଏକାଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଏବଂ ସଚେତନତା ଡ୍ରାଇଭ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣର ପରିଲିଖିତ କରାଯାଇଥିଲା । ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ସହିତ ଏହି ଅଭିଯାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମଲ୍ଟି ସ୍ପେସିଆଲିଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଏବଂ ବେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରକ୍ତଦାନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।

ସାଧାରଣ ଚିକିତ୍ସା, ଶିଶୁରୋଗ, ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ, ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା, ଏବଂ ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷI ସହିତ ତତ୍ ସମ୍ବନ୍ଧିୟ ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ରକ୍ତଦାନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଦ୍ୱରା ୩୨ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ଅଂଚଳରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜେବଲ୍ ରକ୍ତର ଗୁରୁତର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅତୁଳନୀୟ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିଥିଲା, ଯାହାକି ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ।

ଏହି ଅଭିଯାନ ‘ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା (ଏସଡିଜି ୩) ଏବଂ’ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭାଗିଦାରୀ ‘(ଏସଡିଜି ୧୭) ର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (ଏସଡିଜିଏସ) ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ ସମନ୍ୱିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହିତ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ପ୍ରଣବ କୁମାର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ, ସିଇଓ – ଆଲୁମିନା ବିଜନେସ୍‌, ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ୍ କହିଛନ୍ତି, ଯେ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇବା ଏକ ସୁବିଧା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମରେ, ଆମେ ଆମର ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବ ପ୍ରୟାସର ମୂଳଦୁଆ ଭାବରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାଉ। ଆମର ମୋବାଇଲ୍ ହେଲଥ୍ ୟୁନିଟ୍ ସହାୟତାରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥରେ ସେବା ଯୋଗାଇବା କିମ୍ବା ଏହିପରି ବୃହତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଆୟୋଜନ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉ, ଆମେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସୁଦୂର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ । ଆମେ ଦୃଢଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ଉନ୍ନତ କରି, ଆମେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଲ୍ୟାଣର ଏକ ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିପାରିବା ।

ବେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ୍ ଅଫିସର ଡ.ବୁଦ୍ଧଦେବ ଗମାଙ୍ଗୋ, ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ସକ୍ରିୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଭାବରେ, ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ର ଅଖଣ୍ଡତା, ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଯତ୍ନ ସହିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରତି ଅବିରତ ଅବଦାନ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ବେଦାନ୍ତ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବାସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ କରିବାପାଇଁ ଆଶାରଖିଛି ।

ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି ଯଥା…

ବେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ: ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହସପିଟାଲ ଭାବେ ଅଭିଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର, କର୍ମଚାରୀ ଓ ଉପକରଣକୁ ନେଇ ସଜ୍ଜିତ । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ୍ବୁଲାନସ ସେବା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରି ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତନ ଆଣିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବେଦାନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ମା ସନ୍ତୋଷୀ ଜନକଲ୍ୟାଣ ହସ୍ପିଟାଲ: ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ସହାୟତାରେ ଏହା ବଙ୍କାକୁଣ୍ଡରୁ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ୯ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଏହି ଅଂଚଳଟି ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବ୍ଲକର ଏକ ସୁଦୂର ଅଂଚଳ ।

ଏମଏଚୟୁ (ମୋବାଇଲ୍ ହେଲଥ୍ ୟୁନିଟ୍‌): ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ହସପିଟାଲ ପରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଘର ନିକଟରେ ଯୋଗାଣରେ ମୋବାଇଲ ହେଲଥ ୟୁନିଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ୨୦୦୬ ମସିହା ଆରମ୍ଭ ପରଠାରୁ ୬୪ଟି ଗାଁରେ ୩୦୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇଛି ।

ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଶିବିର: ବେଦାନ୍ତ ପକ୍ଷରୁ ବାର୍ଷିକ ଶିବର ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥାଏ । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୪ରେ ୧୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି ।

ପେହେଲି ଉଡ଼ାନ: ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଗ୍ରମାଂଚଳର ମହିଳା ଓ କିଶୋରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଋତୁସ୍ରାବ କାଳୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯତ୍ନ ସଂପର୍କରେ ସତେତନତା ପ୍ରସାର କରାଯାଇ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୪ ମଧ୍ୟରେ ୩୦୦୦ ମହିଳାଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ମାତୃତ୍ୱ ଅଭିଯାନ: ପ୍ରତି ମାସର ୯ ତାରିଖରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ନିକ୍ଷୟ ମିତ୍ର: କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଟିବି ମୁକ୍ତ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ କମ୍ପାନି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପୋଷକ ସହାୟତା ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯତ୍ନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ।

ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ଼ର ଏକ ଅଂଶ ଯିଏକି ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ଆଲୁମିନିୟମ ନିର୍ମାତା ପ୍ରାୟତଃ ଏହା ଭାରତର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଓ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୩ ରେ ୨.୨୯ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଏସଆଣ୍ଡପି ଗ୍ଲୋବାଲ କର୍ପୋରେଟ ସସଟାନବିଲିଟି ଆସେସମେଣ୍ଟ ୨୦୨୩ରେ ଆଲୁମିନିୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ରେଙ୍କ ଧାରୀ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ଓ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଅବଲମ୍ବନକାରୀ ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତର ବିଶ୍ୱ ଶ୍ରେଣୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ ସ୍ମେଲଟର, ଆଲୁମିନିୟମ ରିଫାଇନାରୀ ଓ ପାୱାରପ୍ଲାଂଟର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା, ଦକ୍ଷ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ଏକ ସବୁଜ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମେଟାଲ ଅଫ୍ ଦି ଫ୍ୟୁଚର ଭାବରେ ଆଲୁମିନିୟମର ପ୍ରୟୋଗକୁ ପ୍ରସାରିତ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରୁଛି ।