ପୃଥିବୀ ଦିବସ: ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ବାୟୋମାସ୍ର

ଏହା ବାର୍ଷିକ ୧୦,୦୦୦ ଟନରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ସମାନ ପରିମାଣରେ ଜିଏଚଜି ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ

28

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତର ବୃହତମ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବାୟୋମାସ୍ ବ୍ରିକେଟ୍ ନିୟୋଜନ ସହିତ ଇନ୍ଧନ ମିଶ୍ରଣକୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ବର୍ତମାନ ଓଡିଶାର ଲାଞିଗଡରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୁମିନା ରିଫାଇନାରୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ଟନ୍ ବାୟୋମାସ୍ ବ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହା ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦,୦୦୦ ଟନରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ୟୁନିଟର ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ (ଜିଏଚଜି) ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ । ପୃଥିବୀ ଦିବସ ୨୦୨୪ ଅବସରରେ ଏହା ୨୦୫୦ କିମ୍ବା ଶୀଘ୍ର ନେଟ ଜିରୋ କାର୍ବନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ଯାତ୍ରାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ ।

ବାୟୋମାସ୍ ବ୍ରିକେଟ୍ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା କୃଷି ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶରୁ ନିର୍ମିତ, ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟଥା ଏହାକୁ ଜଳାଇ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ସାଜିଥାନ୍ତି । ବୃତାକାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲର ଉପଯୁକ୍ତ ପାରିଶ୍ରମିକ ଦେଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ବାଲକୋ, ଭାରତର ବିଶ୍ୱସ୍ତରିୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦକ ତଥା ଛତିଶଗଡର କୋରବା ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମର ଏକ ୟୁନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରି ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଏହଛଡା କମ୍ପାନୀ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ୧୩୩୫ ମେଗାୱାଟ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଶକ୍ତି ବିତରଣ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛି ।

ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ପ୍ରଣବ କୁମାର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ, ସିଇଓ – ଆଲୁମିନା ବିଜନେସ୍‌, ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଏକୀଭୂତ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ଆମ ଅପରେସନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାୟୋମାସ୍ ସହ ରଣନୈତିକ ନିୟୋଜନ ନିର୍ଗମନ ହାସଲ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ହ୍ରାସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆମର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଡିକାର୍ବୋନାଇଜିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆମର ରଣନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଗଠନ କରେ ।

ପୃଥିବୀ ଦିବସ ଅବସରରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜୀବିକା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଝାରସୁଗୁଡା ଓଡିଶାରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଚେତନ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା, ଯାହା କୃଷିର ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟ ଉପାର୍ଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ସମନ୍ୱିତ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ କୀଟନାଶକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜୌବ ସାରର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅଧିବେଶନଗୁଡିକରେ କୌଷଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ କମ୍ପାନୀ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆବର୍ଜନା ରୁ ସମ୍ପଦ-ଥିମ ଆଧାରିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ପୁରାତନ କପଡା, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାସନ, କାଡର୍ବୋଡ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଏପରିକି ନଡ଼ିଆ ସେଲ ଭଳି ପୁନ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭିନବ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ଷ୍ଟିୱାର୍ଡମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଥିଲା ।

କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଯାନଗୁଡିକରେ ସବୁଜ ଇନ୍ଧନ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବାୟୋଡିଜେଲର ଟ୍ରାଏଲ୍ ରନ୍ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା । ଏଥିସହ, ଏହା ପ୍ରଥମ ଅଟେ ଯିଏକି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଟନ୍ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଫର୍କଲିଫ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଛି, ଯାହା ଭାରତର ସର୍ବ ବୃହତ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଲିଥିୟମ୍‌-ଆୟନ ଫର୍କଲିଫ୍ଟକୁ ଓଡିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ଥିବା ପ୍ଲାଂଟରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୭ (ଏସଡିଜି୭) ସହିତ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଯାନବାହନ (ଏଲଏମଭି) ସୁଲଭ, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ, ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଏସଡିଜ୧୩ ର ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ, ଯାହାକି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତନକୁ ସୀମିତ ଏବଂ ଅନୁକୂଳ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ନେଟ୍ ଜିରୋ ହାସଲ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଉତ୍କର୍ଷତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ମିଶ୍ରଣରେ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ କାଯ୍ୟକାରିତାକୁ ବଢାଇ କାର୍ବନ ଫୁଟ୍ ପ୍ରିଂଟ ହ୍ରାସ କରିବାର ଦୁଇଗୁଣ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛି ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଉଦ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର କାର୍ବନ ଫୁଟ୍ ପ୍ରିଂଟକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ, କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରହର ସବୁଜ ଭବିଷ୍ୟତ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ, ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଆଲୁମିନିୟମକୁ ବ୍ୟାପକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରବେଶ ସକ୍ଷମ କରୁଛି । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି…

• ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୧ ବେସଲାଇନ ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୧୬% ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବାବେଳେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ୨୩ ରେ ଜିଏଚଜି ନିର୍ଗମନ ତୀବ୍ରତାକୁ ୮% ହ୍ରାସ କରିଛି ।

• ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୪ ସମୟରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୫ ବିଲିୟନ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଜଳ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କରିଛି ।

• ମଧୁର ଜଳ ଉତ୍ସରୁ ଜଳ ପ୍ରତ୍ୟାହାରରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ୧୧% ହ୍ରାସ ହାସଲ କରିବା ।

• ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟରର ମଧୁର ଜଳ ବ୍ୟବହାରରେ ସଞ୍ଚୟ କରିଛି ।

• ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୩ ରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାରକୁ ୨୦୦% କୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରି ବୃତିଗତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

• ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମୀଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଳ ସଂସ୍ଥାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସହଯୋଗ କରିବା ।

ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ବେଦାନ୍ତ ଲମିଟେଡର ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ଼ର ଏକ ଅଂଶ ଯିଏକି ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ଆଲୁମିନିୟମ ନିର୍ମାତା ପ୍ରାୟତଃ ଏହା ଭାରତର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଓ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୪ ରେ ୨.୩୭ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଏସଆଣ୍ଡପି ଗ୍ଲୋବାଲ କର୍ପୋରେଟ ସସଟାନବିଲିଟି ଆସସମେଂଟ ୨୦୨୩ରେ ଆଲୁମିନିୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ଓ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଅବଲମ୍ବନକାରୀ ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତର ବିଶ୍ୱ ଶ୍ରେଣୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ ସ୍ମେଲଟର, ଆଲୁମିନିୟମ ରିଫାଇନାରୀ ଓ ପାୱାରପ୍ଲାଂଟର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା, ଦକ୍ଷ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ଏକ ସବୁଜ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମେଟାଲ ଅଫ୍ ଦି ଫ୍ୟୁଚର ଭାବରେ ଆଲୁମିନିୟମର ପ୍ରୟୋଗକୁ ପ୍ରସାରିତ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରୁଛି ।