ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ପରିସରକୁ ଆସିବ ୟୁପିର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ । ଦେବାକୁ ପଡିବ ଦେୟ ଓ ଖର୍ଚ୍ଚର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

139

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ୟୁପିର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ଏବେ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ପରିସରଭୂକ୍ତ ହେବ । ଏହାସହ ସ୍କୁଲର ଦେୟ ଓ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚର ବିବରଣୀ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ମଗାଯାଉଥିବା ସୂଚନାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ପଡିବ । ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ (ଏସଆଇସି) ଏହି ଆଦେଶ ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ତିୱାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲମାନେ ଜନ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରାନ୍ତୁ ।

ରାଜ୍ୟର ଘରୋଇ ସ୍କୁଲମାନଙ୍କୁ ଏହି ଆଇନ ପରିସରକୁ ଆଣିବାର ଅର୍ଥ କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍କୁଲର ଦେୟ, ପରିଚାଳନା ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ ସୂଚନା ପାଇ ପାରିବେ । ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ଏହି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲଇ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ।

କହିରଖୁ କି ସଂଜୟ ଶର୍ମା ନାମକ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଲକ୍ଷେ୍ନøର ଦୁଇଟି ନାମିଦାମି ସ୍କୁଲକୁ ନେଇ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ସବୁ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କୁ ଜନ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲମାନେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରିବା ସହ ଏହାର କାରଣ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସହାୟତା ଦେଉ ନଥିବାରୁ ସେମାନେ ସୂଚନା ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି ଜବାବ ରଖୁଥିଲେ ।

Comments are closed.