ଅସାଧାରଣ  ସଫଳତା… ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଭାରତ ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

73

୨୦୨୪ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକରେ ଭାରତର ଅସାଧାରଣ ସଫଳତା ଉପରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।

ଡାଭୋସରେ ଭାରତର ‘ଅସାଧାରଣ ସଫଳତାର କାହାଣୀ’ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ‘ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା’ ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଉପକୃତ କରିଛି ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ୨୦୨୪ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକା-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ନୂତନ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅଧିକାର’ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଏକ ନିୟମିତ ଅଂଶ ଅଟେ । ଏହା ଏକ ଚାଲୁଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସକରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଚିନ୍ତା

ମୋଦୀ ଶାସନରେ ଦେଶର ଦୃଢ  ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦର ବୃଦ୍ଧି ଆମେରିକାକୁ ଚିନ୍ତିତ କରୁଛି କି ନାହିଁ ସେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏକ ଅସାଧାରଣ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ କରିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ଦେଖୁଛୁ, ଯାହା ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି, ଅନେକ ଜୀବନ ଉପକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ତାହାର ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ଆମ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ନୂତନ ଶିଖର ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନଙ୍କର ଏହା ଏକ ବୁଝି ବିଚାରି କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଚେଷ୍ଟାର ଫଳ ।

‘ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅଧିକାର’ ବିଷୟ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ନିୟମିତ ଅଂଶ

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ନିୟମିତ ଅଂଶ ହେଉଛି ‘ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅଧିକାର’ । ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କଲେ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ ଯେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଏହି ମୂଳ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆମର ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ କରିବା ଏବେନ ଆମେ ତାହା କରି ପାରିଛୁ । ଆମେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଛୁ । ବୋଧହୁଏ ଆମର ସମ୍ପର୍କ ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ସରକାର ସହିତ ଅଛି ।