ଅରୁଣାଚଳକୁ ନେଇ ଚୀନକୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଲା ଆମେରିକା । କହିଲା  LAC ପାର କରିବ ତ ……

85

ଭାରତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିକାଶ କରି ଚାଲିଛି । ନିକଟରେ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ତାୱାଙ୍ଗକୁ ସବୁ ଦିନିଆ ରାସ୍ତା ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଟନେଲ ଖୋଲାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିକଟରେ ଅରୁଣାଚଳ ଗସ୍ତ କରି ସେଲା ଟନେଲକୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଦେଖି ରାଗରେ ରକ୍ତ ଚାଉଳ ଚୋବାଉଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ରେ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସେଲା ଟନେଲକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ଟନେଲ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୧୩,୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଟନେଲ୍ ସେବାରେ ଆସିବା ସହିତ ଯେ କୌଣସି ଋତୁରେ ତାୱାଙ୍ଗକୁ ଆସିବା ଅତି ସହଜ ହେବ । ଏହି ସବୁଦିନିଆ ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେ କୌଣସି ଋତୁରେ ଚୀନ୍ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ତାୱାଙ୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ଶୀତରେ ତାୱାଙ୍ଗ ଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇ ଯାଉଥିଲା । ସଡକ ସଂଯୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଏ । ଅରୁଣାଚଳର ବିକାଶରେ  ଚୀନ୍ ଖୁସି ନୁହେଁ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଗସ୍ତରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ତାର ସେ ସମାନ ପୁରୁଣା ସ୍ୱର ବଜାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏବେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ବେଜିଂକୁ କଠୋର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ବାଇଡେନ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଏକପାଖିଆ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିବ।

ଆମେରିକା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚାଇନା ଦ୍ୱାରା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି  ପ୍ରକାରର ସୀମା ଅତିକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆମେରିକାର ଏହି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଏମିତି ଏକ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତ ପରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଏହାକୁ ନିଜ ଦେଶର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅରୁଣାଚଳ ଗସ୍ତରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ସିନିୟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଝାଙ୍ଗ ଜିଆଓଗାଙ୍ଗ ଅରୁଣାଚଳଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ଦତର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳକୁ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହିଁ ।

ଆମେରିକା କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଲା

ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ସରକାର ଚୀନ୍‌ର ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ବେଦାନ୍ତ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଅରୁଣାଚଳଙ୍କୁ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଭାବେ ଆମେରିକା ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି। ଆମେ LAC ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଏକପାଖିଆ ଦାବି କିମ୍ବା ଅତିକ୍ରମଣକୁ  ବିରୋଧ କରୁଛୁ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଦାବିକୁ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଆସୁଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି ।  ସଂଯୋଗୀକରଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ, ସଡକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନବୀକରଣ କରାଯାଉଛି । ଏହି ସଂପର୍କରେ, ପିଏମ ମୋଦୀ ୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ରେ ତାୱାଙ୍ଗକୁ ସବୁଦିନିଆ ରୋଡ ସହ ଦେଶକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସେଲା ଟନେଲକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ଚୀନ୍ କୁ କଷ୍ଟ ଦେଉଛି ।

ଅରୁଣାଚଳ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ଏବଂ ଅଛି ଏବଂ ରହିବ।

ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଅବଗତ କରାଇବା ସହ ରାଜ୍ୟ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଥିଲା, ଅଛି ଏବଂ ସର୍ବଦା ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଚୀନ୍‌ର ଆପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଅରୁଣାଚଳ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ନିଜର ଦାବିକୁ ଦୋହରାଇ ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏହା ତାହାର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ରାନ୍ଧୀର ଜୟସୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାରତର ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବୈଧ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରି ଭିତ୍ତିହୀନ ଯୁକ୍ତିଗୁଡିକର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନକରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଏହିପରି ଦାବିଗୁଡିକର କୌଣସି ବୈଧତା ନାହିଁ । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଥିଲା, ଅଛି  ଏବଂ ରହିବ । ଏହାର ଲୋକମାନେ ଆମର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଉପକୃତ ହେବେ ।