ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଉପରେ କଠୋର କଟକଣା ଲାଗୁ କଲା ଜାତିସଂଘ

12

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଜାତିସଂଘର ନିରାପତ୍ତା ପରିଷଦ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପ୍ରତି କଟକଣା କଠୋର କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ପାୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗର ବାର୍ଷିକ ୧ ବିଲିୟନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବ ଏହି ରପ୍ତାନୀ ନିଷିଦ୍ଧ ଜନିତ କଟକଣା ।

ଏହି ପ୍ରସ୍ଥାବନା କୋଇଲା, ଲୁହା, ଲୌହପିଣ୍ଡ, ସୀସା, ସୀସାପିଣ୍ଡ, ମାଛ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଆଦି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରୁଥିବାରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ବାର୍ଷିକ ଉପାର୍ଜ୍ଜନର ତିନି ଭାଗରୁ ଏକ ଭାଗ କମିଯିବ ।

ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିକ୍କି ହେଲି ପରିଷଦକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବାରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ସ୍ୱରୂପ ଏହି କଠୋର କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନେତା କିମ୍ ଜଙ୍ଗ୍-ଉନଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.