ପଳାତକ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା । ବିକ୍ରି ହେବ ହେବ ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା ।

90

ପିଏନବି ସ୍କାମର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ନିରବ ମୋଦୀ ୨୦୧୮ ରେ ସେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରୁଣ ନେଇଥିଲେ । ସେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଟଙ୍କା ନ ସୁଝି  ବ୍ରିଟେନକୁ ପଳାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପିଏନବି ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଠକେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା।

ପଳାତକ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ଟଙ୍କାର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳାକୁ ନିଲାମ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଲଣ୍ଡନର ମେରିଲେବୋନରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ବଙ୍ଗଳାରେ ନିରବ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ରୁହନ୍ତି । ନିରବ ମୋଦୀ ଏବଂ ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି ।

ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଙ୍ଗଳାକୁ ୫.୨୫  ନିୟୁତ ବ୍ରିଟିଶ ପାଉଣ୍ଡ (ପ୍ରାୟ ୫୫ କୋଟି) ରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ମାଷ୍ଟର ଜେମ୍ସ ବ୍ରାଇଟୱେଲ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା ୨୦୧୭ ରେ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ହରିଶ ସାଲଭେ କ’ଣ କହିଥିଲେ?

ହରିଶ ସାଲଭେ ଏହି ମାମଲାରେ ଇଡି ତରଫରୁ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ନିରବ ମୋଦୀ ଅନଲାଇନରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲେ କାରଣ ନିରବ ମୋଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ଫେମସାଇଡ୍ ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ କମ୍ପାନୀ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଦାବିଦାର । ଏହି କମ୍ପାନୀ ୧୦୩  ମାରାଥନ୍ ହାଉସ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଇଡିର ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ଯେ ଏହି ବଙ୍ଗଳା ବିକ୍ରୟ ପରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ କାରଣ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବ୍ୟାପକ ଠକେଇର ଆୟରୁ ଏହି ଟ୍ରଷ୍ଟ ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି ।

PNB ସ୍କାମର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ

ପିଏନବି ସ୍କାମର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀରବ ମୋଦୀ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଡି ଏବଂ ସିବିଆଇ ଅନେକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ ରେ ସେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ । ସେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଟଙ୍କା ନ ଫେରାଇ ବ୍ରିଟେନକୁ ପଳାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପିଏନବି ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠକେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା ।

ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଦାବି କରିଛି ।

୨୦୧୯ ରେ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନର ତତ୍କାଳୀନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି ପଟେଲ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ନିରବ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ହାରି ଯାଇଥିଲେ ।  ଏହି ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅଛି।