ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ହେଲେ ଆଉ ମିଳିବନି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ! ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ଉପରେ ବି ଲାଗିପାରେ ରୋକ୍ । ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଲାଗୁ ହେଲା ଏହି ନିୟମ

1,179

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଏଣିକି ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ମିଳିବନି ସରକାରୀ ସୁବିଧା । ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ଏକ କଠୋର ନୀତି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଉତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ, ୟୁପିରେ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ କୌଣସି ବି ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏପରିକି ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ବି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ନୂଆ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁକରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ।

ଏସଂକ୍ରାନ୍ତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟ ପ୍ରତାପ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତିର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି । ସିଂହ କହିଛନ୍ତି କି , ଏହି ନୀତି ଉପରେ ଏବେ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ୟୁପିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତିକୁ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୦ରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପଟେ, ଏହି ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କଥାନୁସାରେ, ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ବିଶେଷ ରୂପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଯେଉଁଥିରେ ଖୁବ୍ କମ ଲୋକ ବାସକରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବି ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ହେଲେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବି ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ରହିଛି , ସେମାନେ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ନୂଆ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥିବେ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାରରେ ସରକାରଙ୍କ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଆଉ ଏଭଳି ଏକ କଠୋର ନୀତିକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଉତରପ୍ରଦେଶରେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯୋଗୀ ସରକାର ।

Comments are closed.